Xi Jinping, G20 Zirvesi’nde konuşma yaptı

rBABDF-6AuuAO5lDAAAAAAAAAAA828.800x450.771x434.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping,dün video konferans yöntemiyle düzenlenen G20 Liderleri 15. Zirvesi’nin ilk faz toplantısında konuşma yaptı.

Xi konuşmasında, Çin’in COVID-19 aşısı kapsamında yürütülen uluslararası işbirliğine aktif şekilde katıldığını ve destek verdiğini belirtti.

Çin’in COVAX planına katıldığını anımsatan Xi, bütün ülkelerle aşının geliştirilmesi, üretilmesi ve dağıtılması dahil tüm halkalarda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

Xi, “Diğer gelişen ülkelere yardım ve destek vererek, aşının bütün ülkelerin halklarının kullanabileceği bir kamu ürünü olmasını sağlama taahhüdünü yerine getireceğiz.”dedi.

Sağlık kodunu karşılıklı tanıma mekanizması önerisi

Xi, dünya ülkeleri arasında politika ve standartlardaki kenetlenmeler güçlendirilerek, personel iletişimine kolaylık sağlamak üzere “hızlı kanal” kurulması gerektiğini vurguladı.

Xi ayrıca, nükleik asit test sonucuyla oluşturulan ve uluslararası arenada geniş kabul edilen QR kodu şeklindeki sağlık kodlarını karşılıklı tanımak için bir mekanizma kurulması önerisinde bulundu. Xi, bu mekanizmaya daha fazla ülkenin katılabilmesini umduğunu dile getirdi.

Bilimsel ve teknolojik inovasyon ile dijitalleşme devrimine vurgu

Bilimsel ve teknolojik inovasyon ile dijitalleşme devrimiyle küresel ekonomik büyümeye yeni itici güç yaratılmasının önemine vurgu yapan Xi, bu konuda şunları söyledi:

“Veri güvenliği işbirliği ve dijital alandaki altyapı tesislerinin inşası güçlendirilerek, bütün ülkelerin bilimsel ile teknolojik işletmelerine adil bir rekabet ortamı oluşturulması gerekiyor.”

Tahılla ilgili uluslararası konferans çağrısı

Xi, konuşmasında gıda sorununa da değindi. Xi bu konuda yaptığı değerlendirmede, “Çin, tahıl alanında mevcut risklerin azaltılmasına ilişkin uluslararası bir konferans uygun bir zamanda düzenleme çağrısında bulundu. G20 üyeleri ve ilgili uluslararası örgütleri de konferansa davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“G20 salgın sonrasında küresel yönetişimde öncü rol oynamalı”

Salgın sonrası döneme ilişkin de değerlendirmede bulunan Xi, şöyle konuştu:

“COVID-19 salgınında küresel yönetişimdeki kusurlar daha da öne çıktı. Bizler, müzakere, beraber inşa ve paylaşım ilkelerine uymanın yanı sıra, çok taraflılık, açıklık, kapsayıcılık, karşılıklı yarara dayalı işbirliği ve çağa ayak uydurmada ısrarcı olmalıyız. G20, bu konuda öncü rol oynamalı.”

Çok taraflı ticaret sistemini koruma vurgusu

Xi konuşmasında, çok taraflı ticaret sisteminin korunması, Dünya Ticaret Örgütü reformuna destek verilmesi ile serbest ticaretin ilerletilmesinin yanı sıra, tek taraflılığa ve korumacılığa karşı çıkılarak, gelişen ülkelerin kalkınma hakları, çıkarları ve alanlarının güvence altına alınması gerektiğine dikkat çekti.

“Küresel dijital yönetişim kuralları hazırlamayı ele almaya hazırız”

Xi, bütün ülkelerin veri güvenliği, dijital uçurum, kişisel gizlilik ve etik gibi konulardaki kaygıları karşısında, insanlığa öncelik ilkesinde ve gerçeklere dayalı politikalar doğrultusunda inovasyonun teşvik edilmesi ve karşılıklı güvenin oluşturulması gerektiğini söyledi. Xi, dünya ülkelerine Birleşmiş Milletler’in bu konuda liderlik rolü oynamasına destek vererek, dijital kalkınma için açık, adil ve ayrımcı olmayan bir ortam yaratma çağrısında bulundu.

Kısa süre önce Çin tarafından “Küresel Veri Güvenliği İnisiyatifi”nin ileri sürüldüğünü hatırlatan Xi, bu temelde bütün taraflarla küresel dijital yönetişim kuralları hazırlanmasını ele almaya hazır olduklarını kaydetti.

“İnsanlığın sağlık ortaklığı oluşturulacak”

Şu an en ivedi görevin,COVID-19 salgını ile diğer salgın hastalıkları kontrol etmek ve önlemek için küresel kamu sağlığı sisteminin oluşturulması olduğuna dikkat çeken Xi, Dünya Sağlık Örgütü’nün rolünün daha da güçlendirilerek, insanlığın sağlık ortaklığının oluşturulması önerisinde bulundu.

“Çin’in yeni kalkınma modeli bütün ülkelere fırsatlar getirecek”

Çin’in yeni kalkınma modelinin içe kapalı bir model olmadığını dile getiren Xi, “Yeni kalkınma modeli, arz ve talep gibi iki noktadan yola çıkıp, üretim, dağıtım ve tüketim dahil bütün halkaların pürüzsüz şekilde yürütülmesini sağlayarak,ekonominin dayanıklılığı ile rekabet gücünü yükseltirken, daha yüksek seviyeli yeni bir açık ekonomik sistem oluşturulmasını hedeflemektedir. Bu model, bütün ülkelerin Çin’in nitelikli kalkınmasından faydalanmasına daha fazla fırsat sağlayacak.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum