Xi Jinping, BM toplantısında kadınların topluma katkılarını anlattı

4E221D19-F299-47E1-943F-E6E33CFF7A2B.jpeg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kadınların topluma yaptıkları katkılar ve sıra dışı başarıları ile dünya genelinde karşı karşıya kaldıkları sınamalara dikkat çekerek, dünyaya cinsiyet eşitliği için el ele çaba gösterme çağrısında bulundu.

Xi Jinping, dün Birleşmiş Milletler (BM) Beijing Dünya Kadınlar Konferansı 25’inci Yıldönümü Üst Düzey Toplantısı’na video konferans yoluyla katıldı.

Cumhurbaşkanı Xi toplantıda, kadınların insanlığın yaratıcıları ve sosyal ilerlemenin itici gücü olduğunu, tüm girişimlerinde sıra dışı başarılar elde ettiklerini dile getirdi.

Xi, Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde sayısız kadın sağlık personeli, bilim insanı, mahalli idare çalışanı ve gönüllünün tüm zorluklara rağmen gece gündüz çalışarak, salgınla mücadelenin ön cephesinde büyük gayret gösterdiklerini belirtti.

Kadınların adanmışlığı ve pratik zekalarıyla hayat kurtarma ve insanları koruma konusunda destan yazdıklarına işaret eden Xi, “Onlar hayranlığımızı sonuna kadar hak ediyorlar.” dedi.

Çin’de salgınla mücadelenin en zorlu döneminde ülkenin dört bir yanından 40 bini aşkın sayıda sağlık personeli Hubei eyaletine gitti, onların üçte ikisini kadınlar teşkil etti.

Xi, “Onların işlerine adanmışlıkları ve fedakarlıkları milletimizin bu zor zamanları atlatmasını sağladı.” ifadesini kullandı.

Beijing Dünya Kadınlar Konferansı’ndan sonraki 25 yıl içinde kadınların sosyal statüsünde gözle görülür bir yükselme olduğunu vurgulayan Xi, kadınların toplumda günden güne daha önemli rol oynadığını ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin mühim hedeflerinden birinin cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlenmesi olduğunu belirtti.

Covid-19 salgınıyla mücadele döneminde ve salgın sonrasında ekonomik ve sosyal iyileşme için kadınların özel ihtiyaçlarına odaklanılmasının önemine işaret eden Xi, Beijing Deklarasyonu ve Eylem Platformu’nun hayata geçirilmesi için çalışma çağrısı yaptı.

Bu noktada dört adımdan söz eden Xi, birinci olarak, salgının kadınlar üzerindeki etkilerinin en aza indirilmesi gerektiğini, salgının ön cephesinde yer alan kadın sağlık personelinin çalışma ortamı ile sağlığına, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarına özel alaka gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

“Kadınların hak ve çıkarlarını koruma görevini, kamu sağlığı ve ekonomik canlanma gündeminin başına koymalıyız.” diyen Xi, sosyal hizmetlerin geliştirilmesi, özellikle hamileler, lohusalık dönemindeki kadınlar ve çocuklara ayrıcalıklar tanınması gerektiğini ifade etti.

Xi, “İkincisi cinsiyet eşitliği için mücadele vermeliyiz. Kadınların hak ve çıkarlarının korunmasını ulusal düzeyde gerçekleştirmeliyiz.” diye konuştu.

Xi, dünya salgının etkilerini atlatmak için çabalarken kadınlara özel yeni fırsatlar verilmesi, onların karar alma mekanizmasında daha büyük rol alıp ulusal, ekonomik, kültürel ve sosyal yönetişime daha çok katılması gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping, kadına karşı önyargı, ayrımcılık ve şiddetin kökünü kazıyıp cinsiyet eşitliğini sosyal bir norm ve ahlaki bir zorunluluk haline getirmenin öneminin altını çizdi.

“Üçüncüsü kadınların çağımızın en ön sırasında kendilerini geliştirmesini teminat altına almalıyız.” önerisinde bulunan Xi, kadınların daha motive olduğu, yaratıcılıklarını son raddede ortaya koyabildikleri, kendilerini mutlu ve güvende hissetikleri bir ortam oluşturulması gerektiğine vurgu yaptı.

Xi, dördüncü olarak kadınların gelişmesi için küresel işbirliğinin genişletilmesi gerektiğini ve Çin’in BM’yi kadınların gelişimini öncelik addetmesi hususunda desteklediğini söyledi.

Erkek ile kadın arasında eşitliğin Çin’in ana ulusal politikası olduğunu hatırlatan Xi, Çin’de kadınların haklarını korumak için yüzü aşkın kanun ve düzenlemeden oluşan bir hukuk sistemi kurulduğu bilgisini verdi. Zorunlu eğitimde cinsiyet eşitsizliğinin büyük ölçüde giderildiğinin altını çizen Xi, kadınların işgücünün yüzde 40’ını oluşturduğunu anlattı.

Xi son olarak 2025 yılında cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlenmesi teması altında bir küresel liderler zirvesinin daha yapılması önerisini sunarak, “Kadınların ayrımcılığa maruz kalmadığı ve kapsayıcı bir toplum yaratmak için kat etmemiz gereken çok mesafe var. Cinsiyet eşitliğini ve kadınların gelişimini ilerletmek için omuz omuza mücadele verelim.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum