Xi, Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi’nde konuştu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başkent Beijing’de video konferans yöntemiyle düzenlenen Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (CEEC) Zirvesi’ne başkanlık etti.

Xi Jinping, zirvede yaptığı konuşmada, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinde tüm taraflarca kabul gören ilkeler oluşturulduğuna işaret etti.

Xi, söz konusu işbirliği ilkelerini tüm meselelerin müzakere yoluyla çözülmesi, işbirliğine katılan tüm tarafların kazanç sağlaması, açık ve kapsayıcı bir ortamda beraber kalkınması ve inovasyona dayalı olarak sürekli büyümesi şeklinde özetledi.

“17+1, 18’den daha büyüktür”

Çin Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasında, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin karşılıklı saygı temelinde, siyasi koşul öne sürmeden işbirliği yaptığının, eşitlik, ortak istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkelerinde ısrarcı olduğunun altını çizdi.

Xi Jinping, taraflar arasındaki işbirliğine ithafen “’17+1, 18’den daha büyük’ kanaati doğrultusunda, liderler arasındaki görüşme mekanizmasının önderliğinde ve 20’yi aşkın alanı kapsayan çok boyutlu bir işbirliği çerçevesi oluşturduk. Ülkelerin somut koşullarından hareketle projeler belirledik ve ülkeleri kendi mevcut avantajlarından yola çıkarak işbirliğinde güçlerini ortaya koymaya teşvik ettik.” ifadelerini kullandı.

Xi: Çin-CEEC işbirliği, her iki tarafın kalkınmasına hız katıyor

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasında, dokuz yıl öncesine kıyasla Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ticaret hacminin yaklaşık yüzde 85 yükseldiğine, karşılıklı seyahat sayısının da dört kat arttığına dikkat çekti.

Çin ile Avrupa arasındaki yük treni seferlerinin Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin büyük kısmını kapsadığını, şu ana dek bu kapsamda 30 binden fazla sefer yapıldığını hatırlatan Xi Jinping, Yunanistan’daki Pire Limanı ve Sırbistan’daki Smederevo Çelik Fabrikası dâhil bir dizi önemli işbirliği projesinde sevindirici sonuçlara ulaşıldığını vurguladı.

“Açıklık ve kapsayıcılık Çin-CEEC işbirliğinin canlılığının temeli”

Çin-CEEC Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin, açıklığın yeni fırsatlar yarattığına ve kapsayıcılığın çok yönlülüğü doğurduğuna inandıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bunun aynı zamanda Çin-CEEC işbirliğindeki canlılığın korunmasının da temeli olduğunu kaydetti.

Xi: CEEC ülkeleriyle aşı işbirliğine hazırız

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasında, Sırbistan’ın Çinli bir şirketten satın aldığı 1 milyon doz COVID-19 aşının ülkeye ulaştığını, Macaristan’ın da Çinli şirketlerle aşı işbirliğini sürdürdüğünü dile getirdi.

Xi Jinping, diğer CEEC ülkelerinin de aşı konusunda işbirliği talebi olması hâlinde Çin’in bunu aktif şekilde düşüneceğini söyledi.

“Çin ve CEEC ülkeleri gümrük işbirliğini derinleştirmeli”

Cumhurbaşkanı Xi, Çin ve Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında gümrük bilgi merkezi ve Çin-Avrupa Kara ve Deniz Ekspres Hattı üzerindeki ülkelerin gümrükleme koordinasyonu için danışma noktaları kurulması süreçlerini hızlandıracaklarını belirtti.

Xi Jinping, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle gümrük işlerinde “akıllı gümrük, akıllı sınır, akıllı bağlanırlık” işbirliğine dair arayışlarda bulunmaya hazır olduklarını ifade etti.

Xi: CEEC ülkelerinden mal ithalatını genişletmeye hazırız

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında, “Çin, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden mal ithalatını genişleterek önümüzdeki beş yılda bu ülkelerden 170 milyar dolar tutarında mal ithal etmeyi planlıyor. Aynı plan doğrultusunda, önümüzdeki beş yıl içinde Çin’in söz konusu ülkelerden yapacağı tarımsal ürün ithalatı iki katına çıkacak, taraflar arasındaki tarımsal ürün ticaret hacmi yüzde 50 yükselecek.” dedi.

“Fudan Üniversitesi’nin Macaristan’da kampüs açmasını destekliyoruz”

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasında Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında kültür, eğitim ve turizm alanlarındaki işbirliğinin artması, medya, düşünce kuruluşları, gençler ve yerel yönetimler arasındaki iletişim ve işbirliğinin güçlenmesi gerektiğine işaret etti.

Xi, “Bu yıl yeni bir Eğitim Politikası Diyaloğu ve Üniversiteler Federasyonu Toplantısı düzenleyeceğiz. Fudan Üniversitesi’nin Macaristan’da bir kampüs açmasını destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Xi: Yeşil konsensüste ısrar edilmeli

Xi Jinping, Çin ve CEEC ülkelerinin Paris Anlaşması’nı birlikte hayata geçirerek, bu yıl düzenlenmesi öngörülen BM 26. İklim Değişikliği Konferansı ve Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı’nın başarıyla gerçekleşmesine katkıda bulunması gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Xi, ayrıca iki tarafı, 2021 Çin-CEEC İşbirliği Yeşil Kalkınma ve Çevre Koruma Yılı vesilesiyle yeşil ekonomi ve temiz enerji gibi alanlardaki iletişim ve işbirliğini derinleştirmeye çağırdı.

“Dijital ekonomi, e-ticaret ve sağlık işbirliği artmalı”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, konuşmasında Çin ile CEEC ülkeleri arasında e-ticaret işbirliğine dair bir diyalog mekanizması kurulmasını ve Çin-CEEC kamu sağlığı sektörler birliğinin oluşturulmasını hızlandıracaklarını kaydetti.

“Çin’in kalkınması, işbirliği için daha geniş alan yaratacak”

Xi Jinping, zirvede yaptığı konuşmada, “Çin, merkezinde iç sirkülasyonun bulunduğu, iç ve uluslararası sirkülasyonun birbirini ilerlettiği yeni kalkınma modelini oluşturmayı hızlandırarak, piyasalaşmış, hukukun üstünlüğüne dayalı ve uluslararasılaşmış bir iş ortamı oluşturmaya devam edecek. Çin’in sürekli kalkınması ve dışa açılması, dünya ekonomisinin toparlanmasına büyük dinamizm sağlarken, Çin-CEEC işbirliği için de daha geniş alan yaratacak.” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum