Xi: Çin barıştan yana, ancak egemenliğini tehlikeye atmaz

2f3a169a-a5c8-451b-b3d0-4cb9ce8bd4b8.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesinin egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını asla tehlikeye atmayacağını ifade etti.

Xi Jinping, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun kuruluşunun 90. yılı nedeniyle başkent Beijing’de yer alan Büyük Halk Sarayı’nda bugün düzenlenen toplantıda konuşma yaptı.

Çin Cumhurbaşkanı, konuşmasında, “Çin halkı barışı sever. Asla taarruz veya genişleme arayışında değiliz, lakin tüm saldırıları bertaraf etme konusunda da özgüvenimiz tam. Herhangi bir kişi, örgüt veya siyasi partinin, herhangi bir zamanda veya biçimde Çin topraklarını parçalama girişimlerine izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ÇKP güçlü bir ordu için yeni düşünceler ortaya koydu

Xi Jinping, konuşmasında, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) güçlü bir ordunun inşası için yeni düşünceleri benimsediğini de ifade etti.

Parti’nin 18. Ulusal Kongre’den itibaren son beş yılda milli savunma ve ordu inşasıyla ilgili bir dizi yeni fikir ve talep ortaya koyduğunun altını çizen Xi, askeri gücü artırma teorilerinin, yeni koşullar altında ortaya çıkabilecek yeni sınamalarla mücadele için sürekli olarak zenginleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Xi’den asker ve sivil entegrasyonu vurgusu

Konuşmasında, güçlü bir ordu için gerekenleri dile getiren Xi Jinping, bunun için asker ve sivil entegrasyonunun ilerletilmesi çağrısında bulundu.

Çin’in asker-sivil entegrasyonuna dayalı ulusal bir stratejik sistem ve kapasite oluşturması gerektiğine işaret eden Xi Jinping, ekonomik ve ulusal savunma inşasında “koordineli, dengeli ve kapsayıcı bir gelişme”nin sağlanmasını istedi.

Bununla beraber Çin Cumhurbaşkanı, güçlü askeri birlikleri oluşturmak için, ÇKP’nin silahlı kuvvetler üzerindeki mutlak liderliğine kararlılıkla bağlı kalınması ve ordunun partiyi her zaman takip etmesi gerektiğine işaret etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum