Xi: Brezilya’ya Covid-19’la mücadelesinde yardıma hazırız

5dccb3ffa310cf3e97a62ec1.jpeg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Xi Jinping, Çin’in Brezilya’ya Covid-19 ile mücadelesinde tüm kapasitesiyle destek verip salgının dünya çapında yayılmasını durdurmaya yardım etmeye hazır olduğunu belirtti.

Covid-19 salgınının son günlerde dünyada hızla yayıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Xi, şu anda tüm ülkeler için en önemli görevin salgınla mücadele iş birliğini güçlendirmek olduğuna dikkat çekti.

Çin’in salgının yayılmasını önlemek için büyük çaba ve fedakârlıklarda bulunduğuna ve bunun uluslararası topluma zaman kazandırdığına işaret eden Xi, Beijing’in aynı zamanda salgının önlenmesi, kontrolü ve tedavi yöntemlerine ilişkin deneyimlerini Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile paylaşıp tüm taraflara yardım sağlama hususunda elinden geleni yaptığını vurguladı.

Xi Jinping, “Çin ve Brezilya’nın salgının üstesinden geleceğine ve iki ülke arasındaki çok yönlü iş birliğinin yeni bir seviyeye yükseleceğine inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Kapsamlı stratejik ortaklar olarak Çin ve Brezilya’nın birbirinin çekirdek çıkarları ve endişeleri konusunda karşılıklı destek sağlayıp stratejik odağını korumaya ihtiyacı olduğunu belirten Xi, iki ülkenin uluslararası topluma Covid-19’la mücadelede birlik olduğu mesajı göndermesi gerektiğine dikkat çekti.

Xi, Çin ve Brezilya’nın çeşitli alanlarda karşılıklı fayda odaklı iş birliğini ilerletip temasları ve G20 ile BRICS gibi çok taraflı çatılar altında iş birliğini kuvvetlendireceğini sözlerine ekledi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Covid-19 salgınının ülkesinde yayıldığını ve Çin’e gerekli tıbbi malzemelerin tedarikini kolaylaştırdığı için müteşekkir olduğunu söyledi.

Bolsonaro, Brezilya’nın salgını bertaraf etmek ve ekonomiyi iyileştirmek için Çin’le ikili iş birliğini güçlendirmeye ve G20 gibi çok taraflı işbirliği çerçevelerinde temas ve koordinasyonu artırmaya hazır olduğunu vurguladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum