Welt: Çin Hava Koşullarını Değiştirme Yönünde Çalışmalar Yapıyor

isi_yalitiminda_kotu_hava_kosullari.jpg

İnsanın kontrol edemediği doğal güçler var. Örneğin yaz günü serinletici bir yağmur, yılbaşı öncesi lapa lapa kar, bahar gelince ceketsiz çıkmaya elverecek ılık bir hava özleniyor. Ancak bunlar her zaman elde edilemiyor. 26 Temmuz 2017 tarihli Die Welt gazetesinde “hava-insan” ilişkisini konu alan bir inceleme var.

Havanın kaprisleri ile insanın talepleri arasındaki bir dizi çelişkiden söz edildikten sonra bari “doğal afetleri önlemeyi başarabilsek” yolunda bir temenni dile getiriliyor. Aslında önlemek bir yana, keşke meydana gelecek bir doğal afeti önceden haber verebilecek bir mekanizma oluşturulabilse!

Bu doğrultuda çalışanlar da yok değil. Örneğin tekniğe ve ilerlemeye inanan toplumlardan Çin’de bu çaba resmi düzleme yansıyor. Çin’de resmi bir “devlet hava koşullarını değiştirme dairesi” mevcut. Söz konusu daire, gerektiği düşünüldüğünde havaya bir miktar kimyasal madde püskürtüp gökte gezen bulutların yağmuraa dönüşüp toprağı ıslatmasını sağlıyor.

Yöntemin, her zaman başarılı olmayabilse de, örneğin bir kez Pekin ve civarını kuraklıktan kurtardığı biliniyor. Ancak heyecanla beklenen sağanak yerine bir kar fırtınasıyla karşılaşıldığı da anılarda.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum