Welt: Acı biber yiyen tavşan internet fenomeni

42AB9AD000000578-0-image-a-13_1500986634788-e1501854513289.jpg

İnsanların saçları, bir çili (acı biber) taneciği yediğinde dimdik olur; boğazı kavrulur. Buna karşılık, acı biber tanesi yiyen tavşanların da kulakları dikilir.

Chongqing’de yaşayan Mala-tuzi adlı bir tavşancık dildeki tad alma hissini felce uğratacak kadar acı biberin tiryakisi. Milyonlarca internet meraklısının seyrettiği tavşan, sadece kara biber yemekle yetinmiyor; kurutulmuş kırmızı çili taneciklerini de afiyetle mideye indiriyor. İşte o vakit onun da kulakları dikiliyor.

Bu görüntü; photoshop, hayvana işkence vb değil. Hatta bu tavşan, böyle bir yemek için özel olarak eğitilmiş bir hayvan da değil. Her şey Huang Chao’nun, geçen Ekim ayından itibaren tavşan beslemesiyle başlamış. Bir gün Huang ve eşi, yemekten sonra sofranın üstündekileri mutfağa taşırken bir avuç kurutulmuş çiliyi yere düşürmüşler. Yeri temizlemek için geri döndüklerinde süpürecek bir şey kalmadığını görmüşler. Çünkü sebzeyle besledikleri iki aylık tavşancıkları bütün acı biberleri silip süpürmüş.

Chongqing yerel gazetesinin yazdığına göre, hayvanın hastalanacağını hatta ölebileceğini düşünen karı koca bütün gece başında beklemiş. Ancak Mala-tuzi ertesi sabah pırıl pırıl kalkmış ve her zamankinden daha da çok havuç yemiş. O günden beri tavşan sabah, öğle ve akşam yemeklerindeki havuç porsiyonundan önce “iştah açıcı” niyetine acı biber yeme tiryakisi olmuş ve de son derece sağlıklıymış.

 

Haber ajansı Xinhua, video klipleri bu arada internete düşen tavşanın, yazın tatil günlerinde Çin’in bir numaralı internet teması olduğunu belirtiyor. Tüm blogcular bu konuda yorum yapıyormuş. Birçoğu bu ilginç olayı şaşkınlıkla izlerken bir kadın da beslediği kaplumbağanın Mala-tuzi’den farklı bir tutum benimsediğini, kendisine marul yaprağı içinde sunulan biber taneciklerinden olabildiğince hızla uzaklaşmayı yeğlediğini yazıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum