WEF: Çin, Mobil Ödemede Dünya Lideri

in-mobil-ödeme.jpg

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) mobil ödemelerde Çin’in dünya lideri olduğunu açıkladı.

WEF’nin dün açıkladığı rapora göre, Apple Pay’in dünyada toplam 12 milyon kullanıcısı bulunuyorken, Çin’in e-ticaret devi Alibaba’ya bağlı Ali Pay’in kullanıcısı sayısı ise 450 milyonu geçmiş durumda.

Raporu kaleme alan R. Jesse McWaters, “Ödeme tercihlerini değiştirmedeki kilit faktör maliyet. Çinli tüketiciler, daha az kredi kartı sahibi olurken, mobil ödemeleri tercih etmeye ise devam ediyor. Batılı ülkeler ise kredi kartından mobil ödemeye geçmeyi çok istemiyor.” dedi.

Öte yandan, raporda gelecekte finansal kuruluşların rekabetteki üç önemli yetkinliğinin bulut bilişim, tüketiciye yönelik yapay zekâ ve büyük veriyle müşteri analizi olacağı bildirildi. Söz konusu üç alanda Amazon ve Google gibi teknoloji devlerinin geleneksel finansal hizmetlere göre daha geniş potansiyeli var.

Aynı zamanda, rapor yeni finansal ekosistemde dev teknoloji işletmelerinin giderek bazı finansal örgütlerin yerini alacağı öngörüsünde de bulundu. Raporda, bankaların ve sigorta şirketlerinin teknolojiye bağımlı şekilde büyümeyi sürdüreceği de vurgulandı.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum