Wang Yi, Cezayirli ve Sierra Leoneli mevkidaşlarıyla görüştü

news_d0c08f02ee4f86f75f8aeea101b29cce-750X422.jpg

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum ve Sierra Leone Dışişleri Bakanı Nabeela Tunis ile birer telefon görüşmesi yaptı.

Wang Yi, Sabri Bukadum ile yaptığı görüşmede, Çin ve Cezayir’in Covid-19 salgınıyla mücadelede verdikleri karşılıklı desteklerin iki ülke arasındaki dostluğu en iyi şekilde yansıttığına işaret ederek, geleneksel dostluğun aktarılmasının iki ülkenin ortak sorumluluğu olduğu gibi, iki halkın ortak çıkarlarına da uyduğunu söyledi.

Cezayir’in Çin’le kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kuran ilk Arap ülkesi olduğuna dikkat çeken Wang Yi, Cezayir’le birlikte kapsamlı stratejik iş birliği için yeni bir beş yıllık plan hazırlamaya hazır olduklarını belirtti.

Wang, Cezayir ile salgınla mücadele iş birliği ile önemli projeler için yeniden iş başı yapılması ve üretime başlanması süreçlerini eş güdümlü şekilde hızlandırmanın yanı sıra, Kuşak ve Yol’un inşasını derinleştirerek, iki ülke arasındaki dostane iş birliğinde yeni bir kilometre taşı yaratmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Bukadum ise görüşmede, Cezayir ile Çin arasındaki geleneksel dostluğa değer verilerek, dostluğun aktarılması ve ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin sürekli derinleştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Cezayir’in Çin’le Kuşak ve Yol’un inşasıyla ilgili en erken tarihte iş birliği anlaşması imzalayan ülkelerden biri olarak, söz konusu inisiyatif çerçevesindeki başlıca işbirliği projelerinin hayata geçirilmesini hızlandırmayı dilediğini ifade eden Bukadum, Çin’den de Cezayir’deki daha fazla büyük ölçekli projede önemli rol oynamasını beklediklerini belirtti.

İki bakan, ayrıca Libya’daki son durum gibi her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Diğer yandan, Wang Yi, Sierra Leone Dışişleri Bakanı Nabeela Tunis ile yaptığı telefon görüşmesinde ise Covid-19 salgınında dünya genelindeki durumun hâlâ ciddiyetini koruduğunu hatırlattı.

Wang, Sierra Leone’ye salgınla mücadelede malzeme ve teknoloji desteği sağlayarak, sağlık alanındaki mevcut işbirliğini sürdüreceklerini söyledi.

Sierra Leone’yle G20 Grubu’nda en az gelişmiş ülkelerin borçlarının geçici olarak ertelenmesi konusunda varılan uzlaşıyı yerine getirmeyi hedefleyen anlaşmayı bir an önce imzalamayı umduklarının altını çizen Wang Yi, iki ülke arasındaki iş birliği projelerini hızlandırmayı, Sierra Leone’ye yeniden işbaşı yapılması, üretimin başlaması ve ekonominin canlanması konularında yardımcı olmaya hazır olduklarını vurguladı.

Salgının etkisiyle uluslararası durumdaki belirsizliklerin daha da belirginleştiğine dikkat çeken Wang Yi, Sierra Leone dâhil Afrika ülkeleriyle beraber, uluslararası hukuku, BM’nin otoritesini, küresel adaleti ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarları ile meşru kalkınma haklarını savunmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Tunis ise Sierra Leone’ye uzun süredir sağladığı yardımlar nedeniyle Çin’e müteşekkir olduklarını, Çin’in desteklerinin kendileri için büyük önem taşıdığını belirtti.

Tunis, önümüzdeki yıl, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 50. yıl dönümü vesilesiyle iki ülke arasında farklı alanlardaki iletişim ve iş birliğini derinleştirerek, ikili ilişkilerde yeni dönüm noktaları yaratmaya hazır olduklarını söyledi.

İki bakan, ayrıca her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum