Wang Yi, BM barış koruma çalışmalarına dair öneriler getirdi

WANG-YI.jpg

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün BM’nin barış koruma operasyonlarıyla ilgili düzenlenen üst düzey toplantıya katıldı.

Wang Yi, BM’nin New York’taki genel merkezinde yapılan 73. Genel Kurul Görüşmeleri esnasında düzenlenen toplantıda, barış koruma operasyonlarının ilgili tarafların rızaları doğrultusunda ve tüm devletlerin egemenliğinin eşitliği, iç işlerine müdahale etmeme ve barışçıl çözüm gibi BM Tüzüğü’nün genel ilkeleriyle uyum hâlinde sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Uluslararası ihtilafları barışçı yollardan çözmenin daima BM barışı koruma misyonunun çekirdeğinde bulunduğuna işaret eden Wang Yi, ilgili operasyonların daha pratik ve uygulanabilir şekilde yürütülmesinin de öneminin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Wang, “Barış koruma operasyonları, yürütüldükleri ülkelerde sürdürülebilir kalkınma ve kalıcı barış için faydalı ortam yaratılmasına yardımcı olmalıdır” diye konuştu.

Wang, Çin’in BM Barış Koruma Operasyonlarına dair Ortak Taahhütler Deklarasyonu’na destek verdiğini ve söz konusu operasyonların dünyanın her köşesine fayda götürmesi için diğer ülkelerle ortak çaba harcamayı arzuladığını belirtti.

Kaynak: CRI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum