Uzmanlardan terörle mücadele ve aşırıcılığı gidermede ortak çaba çağrısı

“Terörle mücadele, aşırıcılığı giderme ve insan haklarını koruma” temalı seminer 17 Eylül’de Cenevre’de çevrimiçi düzenlendi.

Seminere katılan Çinli ve yabancı uzmanlar, uluslararası toplumun işbirliğini güçlendirip terörle ortaklaşa mücadele etmesi ve aşırıcılığı gidermesi çağrısında bulundu.

Çin’in BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Chen Xu, seminerde yaptığı konuşmada, bu yılın başından beri yeni koronavirüs salgınının terörle mücadele ve aşırıcılığı gidermede yeni risk ve meydan okumalar yarattığını, uluslararası toplumun insanlığın kader ortaklığı yaklaşımıyla hareket edip BM Küresel Terörle Mücadele Stratejisi’ni hayata geçirmesi gerektiğini belirtti. Chen, özellikle gelişmekte olan ülkelerin bu konudaki kabiliyetinin artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kamerun’un Cenevre’deki Büyükelçisi Eheth Salomon, aşırıcılık ve terörizmin tüm dünyanın ortak düşmanı olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle insan haklarını korumanın büyük önem taşıdığını, aynı zamanda her hükümetin sorumluluğu olduğunu dile getirdi.

Salomon, aşırıcılık ve terörizmin dünyanın her köşesine yayılabileceğini ve BM ülkelerinin aralarındaki iş birliğini artırmaları gerektiğini kaydetti.

Seminere katılan diğer Çinli ve yabancı uzmanlar, BM ülkelerinin iş birliği ve eşgüdümü artırıp tecrübelerini paylaşmaları önerisinde bulundular.

Seminer, Çin’in BM Cenevre Ofisi nezdindeki Temsilciliği, Kamerun Temsilciliği ve Çin İnsan Hakları Araştırma Enstitüsü’nün işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum