Trump, Çin’e boş yere sitem ediyor

trump.jpg

Çin Uluslararası Radyosu

Donald Trump, seçim kampanyasına başladığı günden beri her fırsatta, ülkesinin Çin ile kurduğu ikili ticari ilişkilerinden yakınıyor. Dünyanın en büyük 2. ekonomisine sahip olan Çin’in ABD’ye çok satıp; ondan çok daha az alarak ülkesinde ekonomik dengesizlik yarattığını ileri sürüyor. Bu yüzden de, Beyaz Saray’a yerleştikten sonra çevresine Navarro, Bannon gibi Çin’i eleştiren kişileri topladı.

Oysa son rakamlar Trump’ın varsaydığı ve öne sürdüğü durumun aksini gösteriyor. Son Eylül ayında iki ülke arasındaki ticari açık Çin lehine 28 milyar dolar oldu. Yani Çin şirketleri ABD’ye, ABD şirketlerinin Çin’e sattığından yine daha fazla sattı. Ancak arka planda saptanan ise, Çin’in, ithalatını %18 oranında büyüterek, %8 oranında artan ihracatından daha hızlı artırdığı.

Ekonomistlere bakılırsa bu rakamların arkasındaki sırları çözmek zor değil. Uluslararası alışveriş, sayısız bireysel alışverişten oluşuyor ve iki ülke arasındaki işlemler çok büyük anlam ifade etmiyor. Önemli olan, bir ülkenin kendi bilançosu; onun uzun vadeli eğimleri bir anlam ifade ediyor. Dolayısıyla Çin-Amerika ticaret dengesinden çok, Çin’in ve ABD’nin her birinin kendi dış ticaret bilançolarına bakması gerek.

Çin’in durumuna gelince, bu ülkedeki hızlı inşaat faaliyeti belirli oranda ithal ürün gerektiriyor. Demir, bakır gibi hammaddelerin ithalatı yükselmiş görünüyor. Öte yandan Çinli yetkililer bu yıl ithalatın iki haneli artış göstereceğini belirtiyor. Ayrıca Çin endüstrisinin bugün kanatlanması yalnızca dış talepten değil, içeride de güçlü kalan talepten kaynaklanıyor.

Uzmanlara göre, Çin’in dış ticaret rakamları beklenenden daha iyi ve bu iyiye gidiş süreceğe benziyor. Ekonomi, yılın ilk yarısında, %6,9’luk bir büyüme ile güçlü bir adım attı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum