The Guardian: Çin Hindistan’dan sorunlu sınırdaki birliklerini çekmesini istiyor

cin-ordusundan-hindistana-sinir-uyarisi_b001c13.jpg

Çin, Hindistan’dan birliklerini, Çin-Hindistan ortak sınırının Himalayalar’daki küçük Butan Krallığı tarafındaki söz konusu sınırdan derhal geri çekmesini talep etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Hindistan’ın dağlık Sikkim Eyaleti dolaylarındaki sınıra birlik yığmakta olduğunu söyledi. İki komşu ülke arasındaki 3.500 km’lik sınırda gerilim artmış durumda.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın bildirisinde, “sınırda çatışma olalı bir ayı geçtiği halde Hindistan’ın hala yasal olmayan biçimde Çin topraklarında birlik bulundurduğu, civardaki yolları onararak takviye yapıp çok sayıda silahlı personel yığdığı” belirtiliyor ve şöyle deniyor: “Bu herhalde barış için yapılmıyor”.

Çin tarafının öne sürdüğü üzere, Hint askerleri Çin’in Donglang bölgesinde sınırı ihlal edip bir yol yapım çalışmasını engelledi. Akabinde her iki ülke birlikleri gerilim arttı.

Hindistan ise, ortak sınır yakınında yol inşasının kendisi için sorun yarattığını ve bunu da Çin tarafına açıkladığını öne sürüyor. Hindistan resmi görevlileri, her iki taraftan 300’er askerin, takriben 150 metrelik mesafede karşılıklı mevzi aldıklarını belirtiyor.

Öte yandan, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Çin’i, BRICS ülkeleri liderleri ile birlikte bir zirve toplantısı için Eylül başında ziyaret edeceği biliniyor. Her iki taraf diplomatları, şu anda karşılıklı olarak, gerilimin büyüyüp açık bir çatışmaya dönüşmemesi için çaba harcamakta.

Bilindiği üzere Çin ve Hindistan, 1962 yılında savaş yapmışlar ve Hindistan sonuçta yenik düşmüştü. Diğer yandan Çinliler, geçen ay, ihtilaf bölgesi yakınında “küçük çaplı” beş askeri tatbikat gerçekleştirdiler.

Nitekim resmi China Daily bir yazısında bu tatbikatların çapına işaret ederek Çin’in savaş havasında olmadığını belirtiyor. Yazıda “yine de iyi niyeti etkili olmadığı takdirde Çin’in de yaklaşımını farklılaştırabileceği” açıklanıyor.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum