The Brookings’den Çin’in nitelikli büyüme modeline övgü

KPartisi.jpg

Global iş dünyasının liderleri ve önde gelen analistleri, ülkenin yüksek kaliteli büyümeyi hedefleyen yeni bir döneme girdiği için Çin’in ekonomik kalkınmasına olan güvenlerini ifade ettiler.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iki hafta önce Çin Komünist Partisi’nin 19. Ulusal Kongresi’nin açılış oturumunda sunduğu raporda, Çin ekonomisinin hızlı büyüme evresinden yüksek kaliteli bir gelişim aşamasına geçtiğini ve bu yapısal değişimin ülkenin büyüme modelini dönüştürmek için kilit önem taşıdığını söylemişti.

ABD merkezli bir düşünce kuruluşu olan The Brookings’in Yönetim Kurulu Başkanı John L. Thornton, Çin’in yeni evredeki yüksek kalitede büyüme arayışının yalnızca Çin için değil tüm dünya için de iyi olduğunu belirtti. Thornton,”Çin çok hızlı kalkınıyordu ve vurgu büyüme oranındaydı. Yeni dönemde, Çin daha yavaş büyüyecek, ancak vurgu artık büyümenin niteliğinde. Bu da ekonominin giderek olgunlaştığının bir işareti” dedi.

ABD merkezli bir teknoloji şirketi olan Flex’in CEO’su Mike McNamara da, Çin’in ülkenin kalkınmasının hızlanmasına yardımcı olmak için ekonomik büyüme sürecindeki yeniliğin rolünü artırdığını söyledi. McNamara “Çin’in bir imalat motorundan, teknolojik yenilik motoruna dönüşmesini bekliyoruz. Çin’den bekleyebileceğim şeylerden biri de, Çin’de ortaya çıkan fikirlere, ürünlere, hizmetlere ve teknolojilere daha fazla liderlik etmesi olacaktır” dedi.

Xi de raporunda Çin’in “yeniliklerin ülkesi” haline getirileceğinden bahsetmişti. Raporda “Yenilik, kalkınmayı yönlendiren birincil güçtür; modern ekonomiyi inşa etmenin stratejik unsurudur” ifadeleri yer alıyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Harrison Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Başkanı Christopher Galvin, de “Çin çeşitli dijital teknolojilere öncülük ediyor… ve dünyanın önemli iş fırsatlarına sahip tek ülkesi” diyerek Çin’in küresel ekonomide güçlenen konumuna işaret etti.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum