Tanzanya Devlet Başkanı Magufuli, Wang Yi’yi kabul etti

news_dbd2e995662988572fc538f3474a56d9-750X422.jpg

Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli, dün Afrika ziyaretini sürdüren Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi kabul etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e içten selamlarını ve iyi dileklerini ileten Magufuli, Çin halkının her zaman Tanzanya halkının iyi dostu ve kardeşi olduğunu söyleyerek, Tanzanya’nın ulusal kurtuluş mücadelesi ve kalkınmasına sağladığı büyük yardımlar için Çin’e teşekkür etti.

Magufuli, Çin’in çekirdek çıkarlarını ve başlıca endişelerini ilgilendiren tüm konularda Tanzanya’nın kararlılıkla Çin’i destekleyeceğini vurguladı.

Bunun dışında Magufuli, Tanzanya’nın Çin’le iş birliğini derinleştirip Çin’den daha fazla yatırım çekmek ve Çinli şirketler için Doğu ve Güney Afrika piyasalarına açılan kapı olmak istediğini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise Xi Jinping’in Magufuli’ye samimi selamlarını aktardı.

Wang Yi, Xi Jinping’in Cumhurbaşkanlığı görevine başladıktan sonra ilk resmi ziyaretini Tanzanya’ya gerçekleştirdiğini ve Çin’in yeni dönemde Afrika’ya yönelik politikalarını ilk kez Tanzanya’da açıkladığını hatırlattı. Wang Yi, Çin’in Tanzanya tarafıyla birlikte iki ülkenin liderlerinin önemli fikir birliklerini yerine getirip Çin-Tanzanya kapsamlı ortaklık ilişkilerini pekiştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Wang Yi, Tanzanya’nın Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiren konularda verdiği desteği takdirle değerlendirerek, daha çok sayıda Çinli şirketin Tanzanya’da yatırım yapıp altyapı tesisleri inşası, enerji, tarım, hayvancılık, imalat ve sağlık alanlarındaki iş birliğini sürekli genişlettiğini bildirdi.

İkili iş birliği sürecindeki sorunların uygun bir şekilde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Wang Yi, Çin’in Tanzanya’nın kendi gücüyle kalkınma hedefine ulaşmasına ve halka daha çok fayda sağlamasına destek vereceğini söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum