Siyasetçiler, G20’nin iç içe geçmiş daireleriyle karşı karşıya

20181130163138590_50867.jpg

“G20 Zirvesi, Arjantin tarihinin en önemli etkinliğidir.”

“Dünyanın başlıca ekonomilerinin liderlerinin dünyanın en uzak ucunda yer alan bir ülkede bir araya gelmesi oldukça ilginç.”

“Biz Arjantinliler, rakamlarla konuşmayı severiz. Size şunu söyleyebiliriz, Arjantinlilerin yüzde 80’i, Buenos Aires’in G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapmasını destekliyor, bunu protesto edenlerin sayısı ise son derece azdır. ”

“Arjantin, dışa açık ve kapsayıcı bir ülkedir. Küresel işlerde tarafsız bir tutum sergileyen Arjantin’in sağa mı yoksa sola mı gitmek için karar alması gerektiği bir dönemde G20’yi düzenlemesi, tüm dünya için bir fırsattır.”

Son birkaç gün içinde Buenos Aires’te karşılaştığımız her vatandaş, G20’den beklentilerini yukarıdaki cümlelerle dile getirdiler.

Bugün Arjantin’de başlaması beklenen G20 Zirvesi, örgütün zirve mekanizmasının kuruluşundan bu yana geçen süre içinde Güney Amerika ülkelerinde ilk kez bir araya gelişini temsil ediyor.

Mevcut küresel sorunlar zirveye yeni anlam kattı

İlk kez G20 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Arjantin, büyük çabalar sarf ederek tüm dünyaya bir zirve amblemi hazırladı. Bu amblem, ev sahibi ülke ile ilgili herhangi bir unsur içermiyor. Amblem esas olarak, renkli dairelerden oluşuyor. Amblemin en dış bölümünde 20 küçük yuvarlak nokta var, bunlar 20 üye ülkeyi temsil ediyor. İçinden dışarıya doğru genişleyen her 5 daire ise 5 kıtayı simgeliyor. Farklı renklerde 100 daireden oluşan amblem, adeta tüm dünyanın kaynaşma arzusunu yansıtıyor. Dairelerin farklı renklerde olması da son zirvenin gündem konularının çeşitliliğine işaret ediyor.

Dünyanın tahıl ve et deposu unvanı verilen Arjantin, herhangi bir devlet veya kenti temsil etmeyen en sade ve doğrudan tasarım yoluyla G20’ye katılan siyasetçilerle medya temsilcilerine net bir tutum sergiledi: Küresel ekonomik kalkınmanın yeniden kavşak noktasına geldiği şu aşamada, siyasetçiler de zirve mekanizmasını kurduklarında taşıdıkları gayeyi hatırlamalıdır. Siyasetçiler, bu şekilde dünyaya güven verebiliyorlar mı?Yanıt son derece net; küresel ekonomik işbirliğinin önemli platformu olan G20 aracılığıyla makroekonomi politikaları arasındaki koordinasyon güçlendirilmeli, en güçlü dayanışma ve işbirliği sinyali verilmeli, dışa açılma, işbirliği ve ortak kalkınmada ısrar edilmelidir.

Bu bağlamda “dünya ekonomisi”, “yatırım ve ticaret”, “dijital ekonomi”, “sürdürülebilir kalkınma”, “altyapı tesisleri” ve “iklim değişikliği” olmak üzere zirvenin 6 gündem maddesine bakıldığında, bu konuların pek de yeni olmadığını fark edebilirsiniz. Ancak yılın başından beri ticari korumacılığın ve çok taraflılık karşıtlığının baş göstermesiyle söz konusu gündem maddelerine yeni misyon ve mana yüklendi: Siyasetçiler, dış dünyaya çok taraflılığı koruma mesajını net bir şekilde nasıl iletebilir, serbest ticareti nasıl destekleyebilir, uluslararası toplumla beraber dışa açık dünya ekonomisini nasıl oluşturabilir?

Küresel ekonomi alarm veriyor

Son günlerde çeşitli taraflardan uyarı mesajları gelmeye devam ediyor. IMF 2018 ve 2019 yılları için küresel ekonomik büyüme beklentilerini 0,2 puan düşürerek yüzde 3,7 olarak belirledi. Böylece IMF Temmuz 2016’dan bu yana küresel ekonomik büyüme beklentisini ilk kez düşürmüş oldu.

Ticari savaş, gelişmekte olan piyasaların karşılaştığı zorluklar ve Avro Bölgesi’nde düşük ekonomik büyüme gibi unsurlar dünya ekonomisinin geleceğini belirsizleştiriyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya üçüncü çeyrekte yüzde 0,2 oranında küçüldü. Çok sayıda ekonomist, bu durumun Avro Bölgesi’nde 5 yıldır istikrarını koruyan ekonomik büyümenin sona erdiğinin bir işareti olduğunu belirtiyor.

“Ticari bariyerler aşılırsa küresel ekonomi rahatlar”

Küresel büyümenin yavaşlama eğilimi nasıl önlenebilir? Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, G20 liderlerinin Arjantin Zirvesi’nde birlik ve işbirliği ruhu ışığında ticari bariyerleri kaldırarak gümrük vergilerini artırmayı durdurmasını umduğunu söyledi. Ticari bariyerlerin en sonunda tüm katılımcıları akamete uğratacağına işaret eden Lagarde, G20 liderlerinin şu anda küresel ticaret sistemini iyileştirecek özel bir fırsatla yüz yüze geldiğini vurguladı. Lagarde bu görüşünü, IMF tarafından yayımlanan bir araştırma raporuna dayandırarak savunuyor. Rapora göre, hizmet ticareti, G20 ülkelerinin ekonomik büyümesine yüzde 0,5 (350 milyar dolar) katkı yapılabilecek.

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Kasım’da verdiği demeçte, serbest ve adil uluslararası ticaretin küresel ekonomik büyümeyi sağlayan ana unsur olduğunu kaydetti.

Bunlar gibi mutabakatların G20 Arjantin Zirvesi’nde daha kuvvetli hale gelmesini ve eyleme dökülmesini kim umut etmez ki?

Arjantin’in Çin’den beklentisi büyük

Şu günlerde Arjantinlilerin Çin’den özel beklentileri bulunuyor. Arjantinliler, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in G20 Zirvesi’ne katılıp ülkelerine resmi ziyaret yaparak, dünyanın ekonomik sıkıntısının çözülmesi için Çin bilgeliğini sunmasını ve iki ülke arasında her alandaki somut işbirliğinin genişlemeyi sürdürmesini arzuluyorlar.

“Bir kişinin çabası artı, bir ekibin çabaları ise çarpı etkisi yaratır.” Cumhurbaşkanı Xi, geçen yıl Hamburg’da düzenlenen G20 Zirvesi’nde Almanya’nın söz konusu atasözünü alıntılayarak G20 üyelerinin en değerli varlığının ortaklık ruhu olduğunu vurguladı. Kavşakta duran dünya ekonomisine gelince, siyasetçiler ancak ve ancak eş güdüm içinde işbirliği yaparlarsa ortak kazançlı kalkınmayı gerçekleştirebilirler.

Arjantin’in Ushuaia kenti, “dünyanın en güney ucundaki kent” olarak adlandırılıyor. Dünyanın bitiş noktasında bulunan bu ülkede G20 zirvesi düzenleniyor, zirvenin amblemi farklı renkteki 100 daireden oluşuyor, siyasetçilerin G20’nin “dayanışma içinde işbirliği ve ortak kalkınma” ilkelerine odaklanan ortaklık ruhunu unutmaması bekleniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum