Shenzhen’de Özel Ekonomik Bölge kurulmasının 40. yıldönümü kutlandı

20201014113136328_78456.jpg

Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi’nin kuruluşunun 40. Yıldönümünü kutlama etkinliği bu sabah Shenzhen kentinde düzenlendi. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping etkinlikte bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, kutlama etkinliğinin özel ekonomik bölge inşasının tecrübelerinin özetlenmesini amaçladığını ve reform ve dışa açılma politikasının daha yüksek seviyede ilerletileceğini belirtti.

Xi Jinping, Shenzhen’in ülkedeki ilk özel ekonomik bölgelerden biri olarak geçen 40 yılda tarihi önem taşıyan büyük ilerlemeler kaydettiğini ve Çin’e özgü sosyalizmin geniş ufkunu yansıttığını dile getirdi.

Shenzhen’in Gayri Safi Yurtiçi Hasılası geçen 40 yılda ortalama yüzde 20,7 oranda arttı ve şehir ekonomi kapasitesi bakımından Asya’nın 5. sırasında yer alıyor.

Xi Jinping “Çin’de özel ekonomik bölgelerinin inşası sürdürülecek ve daha iyi ve daha yüksek seviyede yürütülecektir” ifadelerini kullandı.

ÇKP’nin Aralık 1978’de gerçekleştirilen 13. Merkez Komitesi 3. Genel Toplantısında reform ve dışa açılma kararı alındı. 1980 yılının Ağustos ayında Shenzhen, Zhuhai, Shantou ve Xiamen dahil 4 kentte özel ekonomik bölgeler kuruldu. 1988 yılının Nisan ayında özel ekonomik bölgeler listesine Hainan katıldı. Özel ekonomik bölgeler, Çin’in reform ve dışa açılma ile modernleşme çalışmalarının önemli bir penceresi haline geldi.

Geçen yılın Ağustos ayında ÇKP Merkez Komitesi, Shenzhen’in Çin’e özgü sosyalizmin öncü ve pilot bölgesi olarak inşa edilmesiyle ilgili karar aldı, bu amaçla Shenzhen’de kapsamlı reform planı kısa süre önce yayınlandı. Shenzhen’e daha çok özgürlük hakkı verildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum