“Shenzhen, Çin’in reform ve dışa açılmasının başarılı bir örneği”

20201014183115131_69528.jpg

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Başkan Yardımcısı ve Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi Eski Amiri Leung Chun-ying, Shenzhen kentini Çin’in reform ve dışa açılmasının başarılı bir örneği olarak nitelendirdi.

Leung Chun-ying, Çin’in güneydoğu sahil kenti olan Shenzhen’de kurulan özel ekonomik bölgenin 40. yıldönümü dolayısıyla Çin Medya Grubu’na bağlı Çin Global Televizyon Ağı (CGTN) muhabirine demeç verdi.

Shenzhen’ın sosyal ve ekonomik açılardan kaydettiği dev başarıları değerlendiren Leung Chun-ying, 40 yıl önce 20 bin nüfusa sahip ve gelişmemiş küçük bir bölge olan Shenzhen’in şimdi ise 10 milyon nüfuslu bir metropole dönüştüğünü belirtti.

Shenzhen’in dünya tarihinde eşi görülmemiş bir büyüme hızı yakaladığına dikkat çeken Leung Chun-ying, dünyada başka hiçbir kentin aynı hızı yakalayamadığını ifade etti.

Shenzhen’in Çin’in reform ve dışa açılmasının başarılı bir örneği olduğuna dikkat çeken Leung, coğrafi açıdan Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne yakın olan Shenzhen’in, kentsel gelişme ve yönetim konusunda Hong Kong’un başarılı deneyimlerini örnek aldığını, dolayısıyla Hong Kong’un da Shenzhen’in büyümesine büyük katkı sağladığını kaydetti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum