Serbest ticaret pilot bölgelerinde reform ve inovasyon derinleşiyor

tCMKB_1439813704_4804.jpg

Çin serbest ticaret pilot bölgelerinde reform ve inovasyonun derinleştirilmesi için 53 yeni adım açıkladı.

Elverişli bir yatırım ortamının yaratılması, ticaret kolaylığının pekiştirilmesi, finansal inovasyonun reel ekonomiye desteğinin hızlandırılması ve insan kaynakları alanında deneme yapılması gibi konulara odaklanan yeni adımlar, serbest ticaret pilot bölgelerinin daha iyi rol oynamasını amaçlıyor.

Çin Ticaret Bakanlığı’na bağlı yabancı yatırım yönetim dairesi başkanı Tang Wenhong, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, yeni açıklanan adımlarla hem piyasaya giriş kriterlerinin gevşetildiğini hem de yerel yönetimlere daha fazla karar hakkı tanındığını söyledi. Böylece idari prosedür sadeleştirildi.

Çin Halk Bankası araştırma dairesi başkanı Xu Zhong da 53 yeni uygulama arasında finans alanında 12 madde yer aldığına dikkat çekti. Bunlar arasında reel ekonomiye hizmet ve serbest ticaret bölgelerine finansal destek adımları da yer alıyor.

Öte yandan yeni tedbirler doğrultusunda Çin gelecekte serbest ticaret pilot bölgesinde belli koşullara uyan kişilerin yurt dışında menkul kıymet yatırımı yapmasına izin verecek, serbest ticaret pilot bölgelerinin kendi özelliklerine uygun hesap sistemine göre sınır ötesi Renminbi işlemi gerçekleştirmelerine destek sağlanacak.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum