Rüyaların gerçek olduğu köy: Liangjiahe

20180705131318918_55802.jpg

Çin’in uyguladığı reform ve dışa açılma politikası, Liangjiahe Köyü sakinlerini daha iyi bir yaşama kavuşturdu.

Liu Ruilian adlı köy sakini, çocukluğunda yaz mevsiminde kardeşleriyle giyecek ayakkabı bile bulamazdı, dört kardeş tek bir yorganla uyuyordu.

Ruilian 17 yaşına geldiğinde, aynı köyden Gong Zhengfu’yla evlendi. Evlilik sonrası genç çifti yine zor bir yaşam bekliyordu.

Dönemin genç memuru Xi Jinping, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Liangjiahe şube sekreterliği görevini üstlendikten sonra demir sanayii kooperatifi ve dikiş kooperatifi gibi kurumlar açtı. Dikiş kooperatifi için üç kadın üye gerekiyordu. Liu Ruilian kooperatifin üyesi olarak seçildikten sonra sevincinden bütün gece uyuyamadı.

Dikiş kooperatifinde çalışanlar için puanlama sistemi vardı. Daha fazla puan almak için Liu Ruilian ve kocası borç parayla “Standart” marka bir dikiş makinesi satın aldı. Ruilian, yemeğini her zaman hızlıca yiyerek elindeki işlerle eve döner ve geceleri dikiş yapmaya devam ederdi.

1984 yılının baharında, Çin’in bütün köylerini etkileyecek bir reform süreci başlamıştı, ancak Ruilian henüz bunun farkında değildi.

Shaanxi eyaletinin kuzeyindeki pek çok köylü gibi genç çift de kendi emeğiyle daha iyi bir yaşama uzandı. Gıda ihtiyacı elzem değildi, ancak paraya ihtiyaç vardı. Başkalarının dışarıda ek işler yaptığını gören Ruilian ve eşi, boş zamanlarında Yanchuan ilçesine gidip ekstra tarım işleri arıyordu. Böylece yaşam koşulları gittikçe iyileşmeye başladı. Liangjiahe Köyü’nün “birinci nesil köylü işçileri” böylece ortaya çıktı.

Reform, köylere tarihi değişimler getiriyor, dışa açılma politikasıysa bu değişimlere sınırsız ihtimal sağlıyordu.

1993 yılında ÇKP Fuzhou kenti sekreterliği görevini yürüten Xi Jinping, o dönemde Liangjiahe Köyüne dönüp köy ahalisinin artık gıda gibi temel sıkıntılar çekmediğini gördüğünde çok mutlu oldu. Önce karnını doymak, bir süredir onun ve köylülerin rüyasıydı. Ancak bu sorun çözüldü.

1999 yılı, Yan’an kentinin ekonomik ve sosyal kalkınması için bir dönüm noktasıydı. Ülke genelinde bazı ekili tarlaların tekrar ormana dönüştürülmesi politikasıyla birlikte, 25 dereceden fazla eğimi olan dağlardaki ekili arazilerin hepsi ormana dönüştürülmeye başladı. Kent çapında bir “yeşil” reform hayata geçirildi.

1999 yılından itibaren Yan’an’da ormana dönüştürülen ekili arazinin yüzölçümü 6 milyon 667 bin hektarı buldu. Yan’an toprağı sarıdan yeşile dönmüştü.

28 Ağustos 2007’de Xi Jinping, köylülere yazdığı mektupta, “Liangjiahe Köyü’nde dağların yeşillendiğini ve suların temizlendiğini öğrendiğim için çok memnunum” ifadesini kullandı. Xi Jinping mektubunda, Parti’nin liderliği ve köylülerin ortak çabasıyla herkesin yaşamının günden güne daha iyi olacağını belirtti.

2013 yılının Temmuz ayında Yan’an kentinde 1945 yılından o zamana kadar görülen en şiddetli yağmur yağıyordu. Yan’an kentine bağlı 13 ilçede toplam 1 milyon 545 bin vatandaş felaket bölgesinde yaşıyordu. Şiddetli yağmurdan dolayı doğrudan ekonomik kayıp 12 milyar yuanı aştı. Bu felaketten sonra Liangjiahe Köyü’ndeki mağara evlerden (Yaodong mağara evleri) yüzde 80’den fazlası büyük zarar gördü.

Felaketten hemen sonra yeniden yapılanma çalışmaları sırasında Liangjiahe Köyü’nde yüzden fazla aile köydeki evlerini bırakarak ilçe merkezine göç etti. Köydeki çocuklar Wen’anyi ilçesindeki anaokulu ve ilkokulda eğitim görmeye başladı. Eski Liangjiahe Köyü ise yerel mimari tarza sadık kalınarak yeniden inşa edildi.

2014 yılının Ocak ayında, Liangjiahe parti komitesi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e mektup göndererek, köydeki ekonomik ve sosyal kalkınma ile felaketten sonra yeniden yapılanma çalışmalarını anlattı. 5 Mayıs’ta Xi Jinping köye cevaben bir mektup gönderdi:

“Geçen yaz şiddetli yağmur Yanchun’u vurduğunda aklımda hep köylüler vardı. Parti’nin ve hükümetin desteğiyle, siz köylüler kendinizi kurtardınız. Felaketten sonra yeniden yapılanma çalışması başladı, tarımsal üretim istikrarlı biçimde gelişti ve köy sakinlerinin geliri arttı. Bunları duyduğumda çok mutlu oldum. Bu yıl köyün kalkınma planı hayata geçirildi. Umarım sizler köylülere öncülük ederek, daha iyi ve bereketli bir yaşama kavuşacaksınız. Köyünüzün daha güzel bir geleceğe sahip olmasını ümit ediyorum.”

Liangjiahe sakinleri sağlık ve yaşlılık sigortalarına sahip. 60 yaşını aşan yaşlılar, her ay yaşlılık yardım parası alabilir.

Liangjiahe Köyü’nde yaşayan sakinler zenginliğe kavuştuktan sonra daha çok çocuklarının eğitimine önem vermeye başladı. Çocuklarını artık kasabada ya da ilçede yer alan okullara gönderiyorlar. Şimdiye kadar köyde 10’dan fazla kişi üniversite eğitimi almış oldu.

Eskiden dikiş kooperatifinde çalışan Liu Ruilian ise, şimdi gönüllü köy rehberi oldu. Oğlu Gong Gang, 150 bin yuan yatırım yaparak çiftlik turizmine girdi. Gong ayrıca açtığı özel şirketle Liangjiahe marka darı ve hünnap ürünler satıyor.

2017 yılında Liangjiahe Köyü’nde kişi başına düşen yıllık gelir 20 bin 826 yuana ulaştı ve bu rakam önceki yıla göre yüzde 15,7 arttı.

Liangjiahe Köyü Kültür ve Turizm Gelişim Şirketi, Elma Kooperatifi ve çiftlik turizmi gibi çeşitli biçimlerle Liangjiahe Köyü yeni bir kalkınma yoluna girdi.

18 Ekim 2017’de Liangjiahe Köyü’nde yaşayanlar ÇKP Liangjiahe Şubesi’nde toplanıp ÇKP 19. Ulusal Kongresi açılış törenini izledi.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreter Xi Jinping’in okuduğu raporu dinledikten sonra, köy sakinleri raporu inceledi ve daha iyi bir geleceğin hayalini kurmaya başladı.

Liangjiahe, sıradan bir dağ köyü. Buradaki köylüler, bir dönem rüya gibi görünen işleri hayata geçirmenin gayreti içinde.

 

Kaynak: CRI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum