Peru ve Macaristan da hastalıktan kurtuluşu Çin aşılarında buldu

np_file_68083.jpeg

Peru Cumhurbaşkanı Francisco Sagasti, Peru’da aşılamanın Çinli Sinopharm tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının ilk sevkiyatının ulaşmasıyla başlayacağını açıkladı. Aşılamaya bu hafta içinde başlamayı hedeflediklerini söyleyen Sagasti, ilk dozların sağlık çalışanlarına yapılacağını belirtti. Sagasti açıklamasında, “İlk olarak bizim için hayatlarını tehlikeye atan Peruluları koruyan sağlık çalışanlarımızı aşılayacağız” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Sagasti, Air France uçağıyla ülkenin kıyı kenti Callao’ya 300 bin doz aşının geldiğini, ikinci partiyi oluşturan 1 milyon dozun ise 14 Şubat’ta gelmesini beklediklerini söyledi. Konu ile ilgili Twitter hesabından bir mesaj yayınlayan Sagasti, “Bu başarı için Peru’daki sivil toplumunun yanı sıra kamu ve özel sektörümüze de teşekkür ediyorum” dedi.

 

Öte yandan Avrupa Birliği’nin aşılama politikasının sert bir şekilde eleştirildiği Macaristan da tercihini Sinopharm’ın aşılarından yana kullandı. Sinopharm ile bir anlaşma yapan Macar hükümeti, ilk sevkiyatını ay sonuna kadar teslim alacak. Bu hafta Rusya’nın Sputnik V aşısı dozlarını uygulamaya başlamayı planlayan ülke, Beijing’e 2,5 milyon insanı aşılamak için sipariş verdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum