Peng Liyuan: Veremi sona erdirmek için ortak çaba gösterilmeli

china-Peng-Liyuan-_3479990k.jpg

73. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Veremi Önleme Yüksek Düzeyli Toplantısı dün New York’ta düzenlendi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in eşi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Verem ve AIDS Önleme İyi Niyet Elçisi Peng Liyuan, toplantının açılış töreninde bir video konuşma yaptı.

Peng Liyuan, konuşmasında, DSÖ’nün Verem ve AIDS Önleme İyi Niyet Elçisi ve Çin’in Verem Önleme Elçisi olarak on yılı aşkın süredir elde ettiği deneyimleri paylaşarak, Çin’in verem önleme ve sağlık görevlilerinin özverili çalışma hikayelerini anlattı.

Peng, Çin hükümetinin ve 700 bin gönüllü dahil Çin toplumunun katılımıyla Çin’de veremin önlenmesi ve tedavisinin son yıllarda hızla geliştiğini ve hastaların çoğunun zamanında ve etkin tanıyla tedaviye kavuştuğunu söyledi. Veremin önlenmesi, pek çok bölgede yoksulluğun azaltılmasının önemli bir parçası haline geldi, ölüm oranı sürekli düştü. Çin’de verem önleme ve kontrol bilinci oranı da %75’i aşmış durumda.

Çinli ‘first lady’ Peng Liyuan, hükümetlerin, uluslararası örgütlerin, sivil toplum örgütlerinin, uzmanların ve gönüllülerin ortak çabalarıyla, küresel verem önleme ve kontrol çalışmalarının önemli başarılar elde ettiğini, ancak insanların hala veremin önlenmesi ve tedavisinde ciddi zorluklarla karşılaştıklarını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü’nün Verem Önleme Stratejisi’ni kabul ettiğini hatırlatan Peng, ilgili ülkelerin veremden etkilenen milyonlarca insanın yaşamını değiştirmek ve verem salgınını sona erdirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları çağrısında bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum