Peng Liyuan: Çin kadınların güçlenmesini destekliyor

CD299215-B764-4CD3-A3AD-5C1181E910BE.jpeg

Çin’in First Lady’si Peng Liyuan, Çin’in dünya çapında kadınların güçlenmesini ve yoksulluğun azaltılmasını daima desteklediğini ifade etti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in eşi Peng Liyuan, “21. Yüzyılda Yoksulluğun Ortadan Kaldırılması ve Kadınların Rolü – Beijing Dünya Kadınlar Konferansı”nın 25. yıldönümü ve Küresel Kadın Zirvesi’nin 5. yıldönümü nedeniyle bugün düzenlenen toplantıya bir video mesaj gönderdi.

Mesajında, Beijing Dünya Kadınlar Konferansı ve Küresel Kadın Zirvesi’nin kadınların gelişimindeki önemli kilometre taşları olduğuna işaret eden Peng Liyuan, iki aktivitenin kadın haklarının korunması, kadınların özgürleşmesi ve güçlenmesi açılarından büyük etkiye sahip olduğunu söyledi.

Peng Liyuan, toplumun çeşitli çevrelerine kadınlara eşit istihdam fırsatları tanıma, kadınların ekonomik ve sosyal durumlarının güçlenmesini teşvik etmeyi sürdürme çağrısında bulundu.

Çin’in yoksulluğun azaltılması ve bilhassa kadınların yoksulluktan kurtulması için aktif çabalarını sürdürdüğünü belirten Peng Liyuan, Çin’de yoksulluktan kurtulan 700 milyon nüfusun yarısını kadınların oluşturduğunu, ayrıca çok sayıda Çinli kadının yoksulluğun azaltılması çalışmalarına büyük katkılarda bulunduğunu dile getirdi.

COVID-19 salgınının kadınların yoksulluktan kurtulmaları, eğitimi, sağlığı, istihdamı ve hak ve çıkarlarının korunması gibi hususlarda yeni zorluklar yarattığını vurgulayan Peng, “Kadınlar yoksulluktan kurtulmadan insanlığın yoksulluğu ortadan kaldırması mümkün değildir.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum