Peng Liyuan, BM’nin tüberküloz konulu toplantısında konuştu

04db6610-8f04-11e7-9f40-4d9615941c08_1280x720_234844.jpg

BM’nin tüberkülozu önleme konulu üst düzey toplantısı New York’ta yapıldı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in eşi ve Dünya Sağlık Örgütü Tüberküloz ve AIDS’le Mücadele İyi Niyet Elçisi Peng Liyuan, toplantının açılış töreninde video konferans yöntemiyle konuşma yaptı.

“Sevgili dostlarım, ben Dünya Sağlık Örgütü Tüberküloz ve AIDS’le Mücadele İyi Niyet Elçisi Peng Liyuan. Tüberkülozla mücadele konulu bu toplantının verimli geçmesini diliyor ve hepimizi selamlıyorum.

2007 yılında Çin’in tüberkülozla mücadele elçisi, 2011 yılında ise iyi niyet elçisi oldum. Bu, büyük önem verdiğim bir misyonum ve sorumluluğumdur.

Geçen onlarca yıl içinde her sene 24 Mart gününde vatandaşların bu konudaki bilincini artırmak ve tüberkülozla mücadele konusunda harekete geçmelerini teşvik etmek için hastalığa sık rastlanan bölgeleri ziyaret ettim.

Bu yıl Çin’in orta kesimindeki Hubei eyaletine gittim. On yaşın üzerindeki öğrencilerle vereme ilişkin bilgileri ve sağlıklı yaşam tarzlarını koruma yöntemlerini paylaştım. Aynı zamanda onlara kişisel temizliği korumanın önemini anlattım.

Ziyaret ettiğim bir köyde tüberküloz hastalığından tamamen kurtulan bir hastayla karşılaştım ve kendisini tüberkülozla mücadele kampanyasına katılması konusunda yüreklendirdim, böylece diğer hastalarla tüberkülozu nasıl yendiğine dair deneyimlerini paylaşabilecekti.

Bu gezim sırasında ayrıca tüberküloz hastalığı ile mücadele veren kimselerin ödüllendirildiği bir törene de katıldım. Onların çoğu toplumun alt tabakalarından geliyorlar ve paylaşacak çok etkileyici hikâyeleri var.

Size Shili’nin hikâyesinden bahsedeceğim. Shili, Çin’in Sichuan eyaletindeki bir kamu sağlık kuruluşunun çalışanı. Görevlerinden biri yerli tüberküloz hastalarıyla ilgilenmek. 2008 yılında Sichuan eyaletinde deprem yaşandığında Shili’nin memleketi en çok hasar gören bölgelerden biriydi. Shili, bölgedeki hasara rağmen ilgilenmekle yükümlü olduğu 540 hastasıyla yeniden irtibat kurdu. Depremin ardından şiddetli sarsıntılar arasında hastalarını ziyaret etmek için kilometrelerce yürüdü ve 20 gündür ilaç alamayan hastalarına ilaç taşıdı. Shili, bir doktor olarak tüberküloz hastaları için ilaç tedavisinin önemini iyi biliyordu. Çabaları boşa gitmedi, baktığı 540 hastanın hepsi sağlığına kavuştu, hiçbirinde çoklu ilaç direnci (MDR) görülmedi. Ne etkileyici bir başarı!

Medya ve aktif destekçilerimize de teşekkür etmek istiyorum. Çin’deki tüberküloz ile mücadele programlarında 7000 binden fazla gönüllü ile birlikte farkındalığı artırmaya, değerli bilgiler sağlamaya ve nüfusun yüzde 75’inden fazlasının tüberkülozu daha iyi anlamalarına yardımcı olduk. Sonuçta hayatlar kurtarıldı.

Çin’de tüberküloz ile mücadele programlarında kaydedilen hızlı ilerlemelere bizzat şahit oldum. Daha iyi tıbbi hizmetler sayesinde artık zamanında teşhis koyabiliyor ve daha etkili tedaviler sunabiliyoruz. Bazı bölgelerde tüberküloz ile mücadele, yoksulluğun azaltılması çalışmalarının önemli bir parçası. Vaka tespit oranı artarken daha fazla hasta tedavi edildi, hastalığın görülme sıklığı ve ölüm oranı düşmeye devam ediyor.

Dış gezilerim sırasında o ülkelerdeki tüberküloz hastalığı hakkında bilgi edinmeyi gezi programıma almaya çalışıyorum. Daha çok hastaya yardım eli uzatıldığını görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Dünya ülkelerinin hükümetleri, uluslararası örgütler, sivil toplum örgütleri, uzmanlar ve gönüllülerin ortak çabaları sayesinde başarıya ulaştık.

Buna rağmen hastalıkla mücadele ciddiyetini koruyor. İlaç direnci hala büyük bir tehdit durumunda. Sınırlı tedavi yöntemleri ve yetersiz sermaye, halen karşı karşıya bulunduğumuz küresel bir sorun.

Dünya Sağlık Örgütü “tüberküloz hastalığını bitirme stratejisini” ortaya koydu, şimdi de (bu stratejiyi) uygulama zamanı.

Hepinizi bize katılmaya davet ediyorum.

Hep birlikte milyonlarca hastanın hayatını değiştirelim ve tüberküloz hastalığını durduralım.

Konferansın başarılı geçmesi dileğiyle…

Herkese teşekkürler!

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum