“Okyanus ötesi tartışmadan” karşılıklı saygı ve eşit diyalog vurgusu

TrishReganLiuXin29May2019.png

Beijing saatiyle 30 Mayıs sabahı 8.25’de Çin ve ABD’nin heyecanla beklediği Pasifik Okyanusu’nu aşan canlı televizyon tartışması büyük dikkat çekti.

Çin Medya Grubu’na bağlı İngilizce yayın yapan CGTN’in sunucusu Liu Xin ile ABD’nin Fox Business Network kanalından sunucu Trish Regan, canlı yayında iki ülke arasındaki ticari sürtüşme dâhil birçok konuyu tartıştı. 16 dakika gibi kısa bir süre içinde gerçekleştirilen tartışmaya “karşılıklı saygı”, “eşit diyalog” ve “yanlış anlamaları giderme” olmak üzere 3 kritik kelime damga vurdu.

Karşılıklı saygı

Tartışmada birbirini eleştirme, hatta suçlama yoktu. İki kadın sunucu birbirlerine hücum etmedi, tam tersine ikisi de son derece temkinli ve ılımlı bir tavır sergiledi.

Sıcak konuların masaya yatırıldığı tartışmada iki sunucu Çin’in gelişmekte olan ülke statüsü ve adil ticaretten fikri mülkiyet haklarını korumaya kadar birçok konuya değindi.

Çinli sunucu Liu Xin, karşı taraftan gelen her soruyu mantıklı cevapladı, prensipleri ilgilendiren sorulara da soğukkanlı bir şekilde karşılık verdi. Amerikan sunucu Trish Regan, önceki performanslarına göre daha saygılı bir tutum sergiledi. Regan, Liu Xin’in anlattıklarını dikkatle dinledi, hatta ticari savaşın hem Çin’e hem de ABD’ye zarar vereceğini itiraf etti.

Söz konusu tartışmanın önemli noktalarını şöyle sıralayabiliriz: Kurallara dayalı olmak, eşitlik ve dışa açıklık. İki sunucunun gündemdeki konularla ilgili farklı tutumlar içinde olmalarının yanı sıra bazı konularda fikir birliklerine de sahip oldukları anlaşılıyor.

Eşit diyalog

Liu Xin ve Regan tartışmalarında dış dünyaya ortak bir sinyal verdiler: Eşit diyalog, direnmekten daha faydalı. Yüz yüze diyalog, birbirini suçlamaktan daha önemli. Bu tartışma belki de bir istiareye işaret ediyor: Çin ve ABD arasındaki ticari sürtüşme eşit diyalog temelinde çözülmelidir. İki ülke arasında gerginlik mevcuttur, ancak karşılıklı olarak samimiyet gösterilirse, eşit diyalog tam anlamıyla gerçekleştirilebilir.

Yanlış anlamaları giderme

Okyanus ötesi bu tartışmadan anlaşılabileceği üzere bazı Amerikan vatandaşları Çin’e karşı ön yargı ve yanlış anlamalarla dolu. İşte bu nedenle sunucu Liu Xin tartışmanın sonunda ABD’li meslektaşını Çin’e davet etti. Bu, sadece Çinli medya çalışanlarının misafirperverliğini değil, aynı zamanda Çin’in dışa açılma kararlılığını da gösteriyor.

Çin ve ABD arasında yaşanan birçok sorun, ön yargı, yanlış anlama ve hatta yanlış stratejik değerlendirmelerden kaynaklandı. Bunun çözülmesinin anahtarı ise birbirinin endişelerine önem vermektir. Liu Xin ve Trish Regan arasındaki diyalog, sadece bir flaş haber olabilir, ancak yaydığı mesajlar pek çok kişinin düşünmesi gereken türden. Bilhassa bazı Amerikan siyasetçiler “direnme yerine diyalog, kibir yerine eşitlik” düşüncesini iyice gözden geçirmeli.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum