Mesafeler “açıklık, kapsayıcılık ve işbirliği” ile kısalıyor

XI_Jinping-_flag.jpg

Asya-Pasifik ziyaretini yeni tamamlayan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, İspanya, Arjantin, Panama ve Portekiz’e resmi ziyaretlerde bulunmak ve Arjantin’de düzenlenecek G20 Zirvesi’ne katılmak üzere 27 Kasım’da yeniden yola çıkacak.

2018 yılı, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 100. yıldönümü olmasının yanı sıra, 2008’de patlak veren küresel finans krizinin de 10. yıldönümü ve aynı zamanda küreselleşmeye karşı tek taraflılık ve korumacılığın uluslararası düzene verdiği ciddi zararların hissedildiği bir yıl…

Çin liderinin bu kadar yoğun diplomatik faaliyetlerde bulunması, Çin’in dünyanın en büyük gelişen ülkesi ve BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden biri olarak, karmaşık dış ortam karşısında, küresel reformlar için “açıklık, işbirliği ve ortak kalkınma” temelinde oluşturulan Çin Planı’nı sunma konusundaki kararlılığını gösteriyor.

İspanya, Arjantin, Panama ve Portekiz, Xi Jinping’in bu yıl yapacağı son ziyaretlerde Kuşak ve Yol inşasına katılmak yoluyla Çin’le işbirliği yaparak, ortak kazanca ilişkin bir yol haritası bulacak.

İspanya’nın Çin’e ihracatı artıyor

Verilere göre, dünyanın en uzun demiryolu nakliye hattı niteliğindeki Yiwu-Madrid hattının Kasım 2014’te hizmete açılmasından bu yana, İspanya’nın Çin’in Yiwu kentine yaptığı ihracat hacmi 2017’de 10 milyon dolara yükseldi, oysa 21014’te bu hacim yalnızca 1 milyon 600 bin dolardı.

Yiwu şu an, 219 ülke ve bölgeyle ticaret yapıyor ve ekonomisinin dışa açılma oranı yüzde 65’e vardı. Her yıl Yiwu’ya alışveriş için gelen yabancı alıcıların sayısı ise 800 bini buluyor. Ayrıca, Yiwu’da yüzü aşkın ülke ile bölgeden 15 binin üzerinde yabancı alıcı ikamet ediyor.

Arjantin et ihracatında öne çıkıyor

Kısa süre önce sona eren “11.11” isimli alışveriş festivalinde ve ilk kez düzenlenen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda (CIIE) Arjantin’den gelen Pampeana dana eti çok rağbet gördü. Arjantin’in Beijing Büyükselçisi Diego Ramiro Guelar, ülkesinin ihraç ettiği dana etinin yarısından fazlasının Çin’e satıldığına dikkat çekerek, önümüzdeki birkaç yıl içinde Arjantin’in Çin’e satacağı et ürünlerinin yılda 1 milyar doları bulabileceğini kaydetti.

Panama ticaret merkezi rolü üstlenecek

Çin’le geçen yıl diplomatik ilişki kuran Panama ise, Çin ile Kuşak ve Yol inşasına ilişkin mutabakat zaptı imzalayan ilk Latin-Amerika ülkesi.

Panama Dışişleri Bakanı Yardımcısı Luis Miguel Hincapie, ülkesinin ticaret ve lojistik merkezi rolü oynayarak, Çin ve Latin-Amerika arasında bir köprü haline gelmesini istediklerini kaydetti.

Portekiz, Avrupa’ya açılan kapı olacak

Portekiz ise, Kuşak ve Yol’un Avrupa’ya açılan kapısı ve Avrupa’yı Afrika ile Güney Amerika’ya bağlayan bir köprü rolü üstlenmek istiyor. Avrupa’da borç krizinin patlak verdiği 2011 yılında, uluslararası piyasanın Portekiz’e güveni bir hayli düştü ve yabancı ülkelerden bu ülkeye gelen yatırım da büyük ölçüde azaldı. Ancak o dönem Çinli işletmeler yine Portekiz’le yatırım işbirliğini sürdürdü.

Kesin olmayan verilere göre, Çinli işletmeler ve vatandaşlarının Portekiz’de yaptığı yatırım tutarı 9 milyar avroyu aştı. Portekiz, Avrupa’da Çin yatırımlarını kabul eden beşinci büyük ülke haline geldi. Çinli işletmeler ayrıca yerel işletmelerle işbirliği yaparak, üçüncü taraf piyasayı da sürekli genişletiyor.

G20 liderleri ortak kalkınmaya odaklanmalı

G20 Grubu, on sene önce uluslararası finans krizinin patlak verdiği sırada, krizi görüslemek amacıyla ilk defa liderler zirvesi düzenledi. Bugün, küresel ekonomi yine birçok belirsizlik tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. Gayri safi yurtiçi hasılası küresel toplamın yüzde 85’ini ve dış ticaret hacmi küresel ticaret hacminin yüzde 75’ini oluşturan G20 Grubu’nun liderleri şu an çok taraflılığa yönelik güvende ısrar ederek, dışa açılmayı ve işbirliğini derinleştirip, ortak kalkınma için fikir birliğine varmalıdır.

Xi-Trump görüşmesi merakla bekleniyor

Xi Jinping, Arjantin ziyareti sırasında ABD Başkanı Donald Trump ile Çin ve ABD arasında ticari anlaşmazlıklar patlak vermesinin ardından ilk kez görüşecek. Dünyanın en büyük iki ekonomisi olarak, Çin ve ABD liderlerinin görüşmesi bütün dünyanın dikkatini çekiyor.

Çin ile ABD arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana geçen 40 sene boyunca, ikili ilişkiler her zaman “barış olursa her iki taraf kazanır, savaş olursa da her iki taraf kaybeder” ilkesine dayandı. Bu konuda yine bir istisna olmayacak…

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum