Macaristan, Çin şirketi Sinopharm’ın aşısını onaylayan ilk AB ülkesi oldu

macaristan-reuters-1_16_9_1611939113-880x495.jpg

Macaristan Ulusal İlaç ve Sağlık Merkezi, Rusya’nın corona virüsü aşısı Sputnik V’den sonra, Çin şirketi Sinopharm’ın Covid 19 aşısına da ruhsat verdi. Böylece Macaristan, Avrupa Birliği (AB) içinde Çin aşısını onaylayan ilk ülke oldu.

Macaristan Başbakan’ı Viktor Orban, bugüne kadar 2 milyon kişinin aşı olmak için kayıt yaptırdığını belirterek, ülkesinin yakın zamanda Çin’den aşı alımı konusunda anlaşma imzalayacağını, kendisinin de Çin aşısına güvendiğini ve bu yüzden Çin aşısını bekleyeceğini anlattı.

Duyuru, Macaristan hükümetinin en az üç ülkede en az 1 milyon kişiye uygulanmış olan herhangi bir aşı için yeşil ışık yakılması çağrısında bulunan bir kararnameyi yayınlamasından bir gün sonra geldi.

Çin, Sinopharm ve Sinovac tarafından yapılan iki koronavirüs aşısını, dünya çapında, özellikle Asya ve Latin Amerika’daki gelişmekte olan ülkelere milyonlarca dozla sevk ederek yoğun bir şekilde pazarlamaktadır.

Şimdiye kadar neredeyse tamamen Pfizer’den alınan bir aşıya güvenen AB ülkeleri, aşının dağıtımı konusunda İngiltere, ABD ve bir dizi gelişmekte olan ülkenin çok gerisinde kaldı.

Macaristan’ın ilaç düzenleme kurumu, bloğun Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) devam etmesini beklemek yerine Rusya’nın Sputnik-V atışının yanı sıra Sinopharm aşısına acil kullanım onayı verdi ve bunu Pfizer, Moderna ve AstraZeneca aşılarını da içeren bir listeye ekledi.

Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Sinopharm aşılarının 2,5 milyon insanı veya nüfusunun yaklaşık dörtte birini aşılamak için yeterli olduğunu ve dört ayda dört parti halinde teslim edileceğini söyledi.

Başbakan Orban, hükümetin komşu Sırbistan’da kullanılan Çin aşısını takip ettiklerini söyledi.

Ancak, Macaristan Tabipler Odası (MOK), Budapeşte’nin “ilaç güvenliği kurallarına şeffaf bir şekilde uymaya devam etmesi ve ürünlerin dağıtımının yalnızca Avrupa İlaç Ajansı kurallarına uygun bir incelemeden sonra onaylaması” konusunda uyardı.

Macaristan’ın ilaç düzenleyici kurumu OGYEI, aşıya izin vermeden önce çalışmasını tamamlayıp tamamlamadığı sorulduğunda, kararın hükümet kararnamesindeki şartlara uygun olması nedeniyle yeşil ışık yaktığını söyledi. Aşının sonuçlarının takip edilmeye devam edeceğini söyledi.

Başka bir devlet örgütünün, Ulusal Halk Sağlığı Merkezi’nin her aşı sevkiyatını teste tabi tutacağını ve dünya çapında 16 milyon kişinin Sinopharm aşısını güvenli bir şekilde almış olduğunu da sözlerine ekledi.

10 milyona yakın nüfusu olan Macaristan’da şu ana kadar 364.909 kişi enfekte oldu ve 12.374 kişi COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hükümet, kısıtlamaları saat 20.00’ye kadar sokağa çıkma yasağı ve restoranların kapatılması da dahil olmak üzere 1 Mart’a kadar uzattı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum