“Liderlerin önderliği” Çin-Rusya ilişkilerinin itici gücü

ptin.jpg

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni sona eren 4. Doğu Ekonomik Forumu sırasında son dört ay içindeki üçüncü görüşmelerini gerçekleştirdi.

Çin ve Rusya liderleri arasındaki yoğun temaslar, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişiminin en önemli özelliklerinden biri haline geldi. Xi Jinping ve Putin’in son 5 sene içindeki görüşme sayısı 20’yi geçti. Bu durum, ikili ilişkilerdeki yüksek seviyeyi ve özel önemi yansıtıyor.

İki lider arasındaki yakın iletişimde, aile içinde veya yakın arkadaşlar arasında yaşanabilecek bazı detaylar görmek mümkün. Örneğin, Putin, Haziran ayında yaptığı Çin ziyareti sırasında Xi Jinping ile birlikte hızlı trenle başkent Beijing’den Tianjin kentine gitti. Putin, Tianjin’de onuruna verilen akşam yemeğinde yöresel yemekleri bizzat yapmayı denedi ve yaptığı yemekleri Xi’ye ikram ederken, “Unutmayın, bunu ben yaptım.” dedi.

Çin ve Rusya liderlerinin stratejik önderliği, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinlemesine gelişmesinde en önemli itici güç haline gelmiş durumda.

Çin ile Rusya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkileri, iki ülke liderlerinin stratejik planlamaları sayesinde yüksek seviyeli ve hızla gelişen yeni bir döneme girdi.

Her iki ülkenin ticaret yapısının belli derecede iyileşmesi ve ticaretteki büyümenin kalite ve kapsam bakımından yükselmesi dışında, iki ülke arasında yatırım, enerji, ulaşım, altyapı tesisleri inşası ile havacılık ve uzay gibi alanlarda bir dizi stratejik proje istikrarlı şekilde ilerlerken, bilim ve teknoloji ile tarım ve e-ticaret alanlarındaki işbirliğinde de yeni artış noktaları ortaya çıktı.

Ülkeler arasındaki iyi ilişkiler, halkları arasındaki yakınlıktan kaynaklanıyor. İki ülke liderleri de halkların ikili ilişkilerde oynadığı önemli rolü çok iyi biliyor. Xi ve Putin arasında geçen yılın Temmuz ayında Moskova’da imzalanan “Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu’nun Kapsamlı Stratejik İşbirliği ve Ortaklık İlişkilerini Derinleştirme Ortak Açıklaması”nda özellikle halkların kalpleri arasındaki bağlar ve kültürel kaynaşmaların iki ülke arasında kuşaktan kuşağa aktarılan dostluğun temeli olduğuna vurgu yapıldı.

Xi Jinping, 4. Doğu Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, iki ülke halkları arasındaki temasa dair duygulu bir hikaye hatırlattı. Xi, “Çin’in güneybatısındaki Wenchuan ilçesinde 2008’de meydana gelen büyük depremin ardından, deprem bölgesindeki 900’den fazla çocuk, Rus yönetiminin davetiyle rehabilitasyon için Ocean Tüm-Rusya Çocuk Merkezi’ne geldi. Çinli çocuklar burada titiz bir bakım gördüler ve Rusya ile derin bir sevgi bağı kurdular.” dedi.

Çin ile Rusya arasındaki dostluğun toplum ve halk zemini, iki liderin başkanlığında daha da sağlamlaşıyor. Karşılıklı olarak ulusal yıl, dil yılı, turizm yılı, gençlik yılı, medya kuruluşları yılı ile yerel işbirliği ve temas yılı gibi etkinlikler düzenlenmesiyle, iki ülke halkları arasındaki temasların güçledirilmesinin yanı sıra, karşılıklı anlayış derinleştiriliyor, personel iletişimi de yoğunlaştırılıyor.

Çin’den Rusya’ya 2017’de yaklaşık 1,7 milyon seyahat, Rusya’dan da Çin’e 2,3 milyon seyahat gerçekleşti. Öte yandan Rusya’da okuyan Çinli öğrenciler ile Çin’de okuyan Rus öğrencilerin sayısının toplamı 2016 yılında 70 bini aştı. Bu sayının, 2020’de 100 bine yükselmesi bekleniyor.

Çin’de herhangi bir kitapçıya girdiğinizde Puşkin’in şiir koleksiyonunu veya Tolstoy’un romanlarını kolayca bulabilirsiniz. Aynı şekilde Çinli ve Rus liderin Vladivostok’ta görüşme yaptığı sırada binlerce kilometre uzaklıktaki St. Petersburg Mariinsky Tiyatrosu’nda, Çin Ulusal Tiyatrosu tarafından Rus yazar Vasilyev’in romanına göre hazırlan The Dawns Here Are Quiet (Burada Şafaklar Sessiz) adlı opera sunuluyordu.

Çin-Rusya ilişkileri, büyük ülkeler ve komşu ülkeler arası ilişkilere örnek oluşturuyor. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin açıkladığı gibi, iki halk arasındaki karşılıklı anlayış ve sevgi dereleri, Çin ile Rusya liderlerinin ilgisi altında nesilden nesile aktarılan derin dostluk nehirlerine dönüşecek ve ikili ilişkilerin gelişimini destekleyen bitmez tükenmez bir itici güç haline gelecektir.

Kaynak: CRIYuan Tinglei

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum