Le Monde: Çinli Huawei, Koreli Samsung, Amerikalı Apple arası rekabet savaşı hızlanıyor

samsung-apple-huawei.png

Samsung, Galaxy Note 7 modelini, birkaç tanesi kendiliğinden tutuşup alev aldıktan sonra piyasadan alelacele çekmişti. Şimdi Samsung, bir sonraki model olan Note 8’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Pek çok yeniliğe sahip model, Avrupa piyasalarında, örneğin Fransa’da, 15 Eylül’den itibaren 1009 Avrodan satışa sunulacak.

Samsung’un bu faaliyetine karşılık dünya çapında rakipleri Huawei ve Apple da Eylül-Ekim aylarında piyasaya kendi modellerini sunmaya hazırlanıyorlar. Akıllı telefon sektörünün öncüleri olan Samsung, Huawei ve Apple için en önemli rekabet alanı, en yeni modellerin oluşturduğu talep. Çünkü tüketiciler bu alanda hep daha yüksek fiyatları ödemeye hazır görünüyor ve dolayısıyla en yüksek kar marjı bu ürünlerde oluşuyor. Çin ve Kore markaları, bu alanda görece egemen konumdaki Apple’a karşı sıkı birer rekabet içinde.

Öte yandan en üst modeller, hele Çin söz konusu olduğunda, çok ciddi bir rekabet içinde. Çünkü akıllı telefon sektöründe dünyanın bir numaralı piyasası Çin. Üstelik bu ülkede, söz konusu ürünleri edinme olanağına sahip alım gücü olan çok sayıda potansiyel müşteri var. Dolayısıyla üst model akıllı telefon piyasasında egemenli iddiasında olacak marka için bu piyasa yaşamsal önemde.

Nitekim Huawei mobil telefon bölüm başkanı Richard Yu, alt ve ara model ürün üretimini -bu arada talebin ve sürümün düşük olması nedeniyle- terk edeceklerini söylüyor ve ekliyor: “İnovasyon konusunda şimdiye değin Apple başı çekiyordu, ama ileride Huawei “bir numara” olacak”.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum