Le Monde: Avustralya – Çin Yakınlığı

PortofDarwin.jpg

Stratejik konumdaki Darwin limanı bir Çin şirketine ait. Avustralya’ya aynı limanda ayak basanlar arasında ABD askerleri var. Esasen bu durum Avustralya’nın içine düştüğü ikilemi de simgeliyor: En önemli ticari partneri Çin, aynı zamanda tarihsel müttefiki ABD’nin en büyük rakibi.

Timsah dolu limanı ile Darwin, Avustralya kentlerinin en “Asyalı” olanı. Ülkenin en kuzey ucundaki Darwin, Endonezya’nın başkenti Cakarta’ya, Avustralya’nın başkenti Canberra’dan daha yakın. Sidney ise 4 saatlik uçuş mesafesinde. Dolayısıyla Darwin, limanından yapılan Endonezya’ya sığır ve Japonya’ya sıvı doğal gaz ihracatıyla geçiniyor.

Liman, 2015 yılından beri Shandong eyaletinde yerleşik Landbridge adlı bir Çin şirketine ait. Bu stratejik nitelikli altyapı tesisinin Çin’e satılmış olması Amerikalıların pek de hoşuna gitmemiş. Durumu, satış gerçekleştikten sonra fark eden Obama’nın, Avustralya Başbakanı’na “gelecek defa haberimiz olsun” dediği söyleniyor.

Gerçekten de, 1.250 ABD askeri limanın birkaç kilometre ötesinde. Önceki ABD Başkanı Obama ülkesinin ilgisini Asya-Pasifik bölgesine yöneltme kararı aldığı 2011’den beri ABD birlikleri her yıl değişerek burada bulunuyor. Her yıl değişim döneminde malzemeleri de aynı limanda boşaltılıp yükleniyor. Küresel liderlik yapan ve dünyanın 1 ve 2 numaralı ekonomileri olan iki ülke, dolayısıyla bu Avustralya limanında bir vesileyle buluşmuş oluyor.

Çin Uluslararası Radyosu

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum