Lancet: Çin’in Covid-19 aşısı kısa sürede antikor üretiyor

news_72ca9ddbce99242aff84512cebc050c6-750X422.jpg

Uluslararası tıp dergisi Lancet’te dün yayımlanan ön test sonuçlarında, Çin’in geliştirmekte olduğu Covid-19 aşısının kısa sürede antikor ürettiği ve acil kullanıma uygun olduğu ortaya koyuldu.

Makalede, Sinavac’ın üzerinde çalıştığı CoronaVac adlı aşının, SARS-Cov-2’ye karşı direnç gösterdiği, acil kullanım ve üçüncü aşama klinik denemeler için uygunluğunun tasdik edildiği belirtildi.

CoronaVac’ın etkili olup olmadığına ara denemelerin başlarında karar vermenin mümkün olmadığını belirten araştırmacılar, ancak diğer aşılarla kazandıkları deneyimler ve makaklar üzerinde yapılan klinik öncesi çalışmalarda topladıkları verilere dayanarak aşının etkili koruma sağlayabileceğini ifade ediyor.

Sinovac, 3’üncü faz klinik denemelerini hâlihazırda Endonezya, Brezilya ve Türkiye’de gerçekleştiriyor.

John Hopkins Üniversitesinden söz konusu denemelerde görev alan Naor Bar-Zeev, üçüncü faz denemeleri sonuçlanana kadar makalede belirtilen sonuçlara ihtiyatlı yaklaşılması gerektiği değerlendirmesinde bulunarak, “Hatta 3’üncü faz denemeleri tamamlandıktan ve lisans alındıktan sonra bile ihtiyatlı olmalıyız.” dedi.

Amerikalı ilaç üreticileri Pfizer ve Moderna ile Rusya’nın yüzde 90’ın üzerinde etkili aşı geliştirdiklerini açıklamalarının ardından yeni ilerleme haberi bu kez Çin’den geldi.

Çin’in geliştirmekte olduğu CoronaVac ve diğer dört aşı hâlihazırda klinik denemelerin son aşamasında.

CoronaVac aşı çalışmalarına katılan araştırmacı Gang Zeng, aşının cazip bir seçenek olabileceğini, çünkü 2 ila 8 derecede üç yıl saklanabileceğini dile getirerek, “(CoronaVAc) Soğutma imkânlarının kısıtlı olduğu bölgelerde dağıtım için uygun olabilir.” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum