Küreselleşmeyi Geliştirmenin Anahtarı Altyapı Yatırımları

Belt-and-Road-Initiative-in-Southeast-Asia.jpg

Yeni yayımlanan bir sanayi raporu, altyapı yatırımcılarını ve müteahhitlerini, gelişmekte olan pazarlarda büyüme yönünde uzun vadeli bir vizyona sahip olmaya ve Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin tek taraflı ve korumacı politikaların etkisini en aza indirgemek için çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyü oluşturmaya çağırdı.

Kuşak ve Yol Altyapı Gelişme Endeksi 2019 raporu,  altyapı endüstrisindeki yatırımcılar ve yüklenicilerin, ekonomik küreselleşme sürecini ciddi şekilde engelleyen ABD’nin korumacı politikalarının etkisini değerlendirmek zorunda olduğunu belirtti.

Çin Uluslararası Müteahhitler Birliği Başkanı Fang Qiuchen “ABD’nin tek yanlılığı, küresel ekonomik, ticaret ve yatırım ortamını bozdu ve uluslararası altyapı işbirliğinde belirsizliği arttırdı” dedi.

Raporda, ABD’nin politikalarının uluslararası iş ortamı, özellikle dış ticaret ve gelişmekte olan ekonomilere yapılan yatırımlar üzerinde uzun süreli ve önemli bir etkisi olacağı belirtildi.

Rapor, Perşembe günü gerçekleşen 10. Uluslararası Altyapı Yatırım ve İnşaat Forumu’nda kamuoyuna sunuldu. Raporu Çin Uluslararası Müteahhitler Birliği ile Çin İhracat ve Kredi Sigortaları A.Ş. yayımladı.

ABD politikalarının yol açtığı sorunları çözmek için, Fang, şirketleri Kuşak ve Yol ekonomileri aracılığıyla yer aldıkları altyapı projelerinin kalitesini ve verimliliğini artırmaya devam etmeye çağırdı. Ayrıca Fang, bu pazarlarda sürdürülebilir altyapı projeleri sunmak için kazan-kazan temelli ortaklıkları aramanın, yerel yasa ve düzenlemelere uymanın önemini vurguladı.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wan Bingnan da, Forum’un açılış töreninde küresel ortaklıklar kurmak,  yüksek kaliteli ve sürdürülebilir altyapı gelişimini teşvik etmek için Çin’in dünyadaki ülkeler ve bölgelerle birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Kuşak ve Yol Girişimi ekonomilerinin altyapı sektörünün görünümünün önemli bir göstergesi olan “Kuşak ve Yol Altyapı Gelişme Endeksi” 2019’da 119 düzeyinde istikrarını korudu. Endeks puanı ne kadar yüksek olursa, bir ülkenin altyapı endüstrisindeki görünümü o denli iyi olarak kabul ediliyor. Geçen yıla göre üç puan düşüş göstermesine rağmen 2019 endeksi, 2019 Raporu’nda açıklandığı üzere “nispeten yüksek bir seviyede” kaldı.

Fang, Kuşak ve Yol Girişimi’ne dâhil olan ülkeler ve bölgelerdeki altyapının iyileşmesi konusunda önümüzdeki iki ila üç yıl içinde “güçlü bir beklenti” olduğunu belirtti. Rapora göre, endeksteki ılımlı düşüş, küresel politik risklerin artması ve büyük ülkeler arasındaki ticaret savaşın etkisiyle dünya ekonomisindeki bozulmanın yanı sıra Kuşak ve Yol ekonomilerinin karmaşık ve değişken ortamının sonucu olarak gerçekleşti.

Raporda, bu yıl farklı bölgedeki altyapı gelişiminin eşit olamayacağı öngörülüyor. Yine rapora göre, Güneydoğu Asya, altyapı gelişiminde güçlü bir ivme kazanacak ve art arda üçüncü yıl yedi bölge arasında gene birinci olacak.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum