Küresel standart belirleme organları Huawei’ye güveniyor

Google-Huawei-1.jpg

Huawei Technologies Co, ABD Hükümeti’nin ülkenin bazı teknoloji firmaları üzerindeki kısıtlamalarına karşın temel küresel standart belirleme organlarının listesinde kaldı; dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi açık ve sürdürülebilir küresel telekomünikasyon topluluğuna katkılarına devam ediyor.

Bu olgu, önceki raporlar geçen hafta JEDEC, SD Association, Wi-Fi Alliance ve USB-IF de dahil, enformasyon iletişimi ve teknoloji endüstrisine ilişkin standart koyma işiyle görevli dünya gruplarının üye listesinden Huawei’nin kaybolduğunu bildirdiğinde ortaya çıktı.

Çin teknoloji devi, Perşembe günü itibariyle, sırasıyla yarı iletken, bellek kartı, kablosuz ağ erişimi ve ortak arayüz alanında standart koyan veya oluşturan her dört birliğin internet sitesindeki üye listesi içindeki yerini korudu.

Endüstriye içinden bakanlar, Huawei’nin standart yapıcı gruplarca muhafaza edilmesinin, standart organizasyonlarının “umum” için kural koymada tek bir ülke veya şirketten daha kritik bir rol oynadığını yeniden teyit ettiğine ve münferit bir durumun Huawei’yi uzun vadede etkilemeyeceğine dikkat çekiyor.

Bir telekomünikasyon endüstri birliği olan Information Consumption Alliance Genel Müdürü Xiang Ligang, “Bir şirket, üyelikten çıkarılmış olsa bile yine de mevcut standartları benimseyebilir veya küresel standartların dışında kendi teknolojisini geliştirebilir” dedi.

Huawei’nin ihracı gerçek bile olsa, bu, adı geçen şirketin işlerini uzun vadede etkilemeyecektir. Tek olumsuz etki, Xiang’a göre, Huawei’nin küresel standart oluşturmada belirli bir söz hakkı kaybına uğrayabileceğidir.

Genel Müdür, “Enformasyon ve Komünikasyon Teknolojisi (ICT) endüstrisinin standartları genellikle ortak ve tüm dünya şirketlerine açık olup bunların oluşturulması küresel işbirliği ve ortaklık gerektirir” dedi.

Huawei 400’den fazla standart organizasyonuna, endüstri birliğine, açık kaynak topluluğuna katılmış bulunup bunlar bünyesinde 400’ü aşkın sayıda personeli önemli işlevler görmüştür. Yıllık raporunun gösterdiğine göre şirket, geçen yıl içinde 5.000’den fazla standart teklifi ve takriben 60.000 kadar bununla bağlantılı yazı sunmuştur.

Bugüne değin Huawei’nin üyeliğini, bilgisayarda donanım cihazlarını bağlamak için kullanılan çevre birimleri bağlantı kartı belirleyen bir konsorsiyum olan PCI-SIG askıya almıştır. Firma, Vaşington’un ambargo listesi dolayısıyla Huawei’nin ilgili eposta veya faaliyetten men edilmesini personeline bir iç yazışma ile bildirmiştir.

Son olarak ABD Hükümeti, Huawei’yi de içeren Çin teknoloji devlerini, sözüm ona güvenlik kaygılarıyla Entity List denen (alışveriş ve ihracat yapılması özel ruhsata tabi özel ve tüzel kişiler listesi) listeye ekledi. Bu, ABD şirketlerine bu listedeki firmalara parça ve yazılım satmayı fiilen yasaklayacaktır.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD’nin Huawei’ye karşı son kısıtlamalarına cevaben, Perşembe günü, ABD’nin değişik sorunlar uydurmak ve halkı yanlış yönlendirerek Huawei’yi bastırmak için “kafasını patlatmakta olduğunu” söyledi.

Lu, “ABD, bir hileli kaçamak yapmıştır ve kendi iddialarını destekleyecek kanıtları nereden bulup çıkaracağı konusu herkesin çok ilgisini çekmektedir” dedi.

Wang Qingyun bu yazıya katkıda bulunmuştur.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum