Küresel Gençlik Günü: Xi Jinping’den dünya gençlerine “Çin daveti”

news_2dd176b333821f13a0928ce79aa3e320-750X422.jpg

Küresel Gençlik Günü her yıl 12 Ağustos’ta kutlanıyor.

Dünyanın geleceği gençlere dayanıyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping “gençler ideallare sahip olurssa, yükümlülüğü omuzlarında taşırsa, insanoğlunun geleceği vardır, dünyanın barış ve gelişmesini ilerleten güçler durmadan artacaktır.” dedi. Xi Jinping, ortak kader topluluğu inşasının hiçbir zaman bugünkü gibi gençlerin yükümlüğü üstlenmesine dayanmadığını belirtti.

Son yıllarda, Xi Jinping konuşma, mektup ve tebrik mesajı gibi çeşitli vesilelerle dünya gençlerini insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşasına davet etmişti. Bu gençler gününde davetiyeleri gözden geçireceğiz.

Xi Jinping 18 Ocak 2017’de Birleşmiş Milletleri’nin Cenevre’deki merkezinde, insanlığın ortak kader topluluğunun güzel bir hedef olduğunu ve aynı zamanda nesilden nesile “bayrak koşusu” ruhuyla çaba gösterilerek ulaşılması gereken bir hedef olduğunu belirtti.

Xi Jinping, 10 Eylül 2016’da Tsinghua Üniversitesi Schwarzman Alimler Projesi’nın açılışına gönderdiği tebrik mesajında, “çağımızda dünya halkının kaderi birbirlerine daha sıkı biçimde bağlanıyor, dünya gençleri eğitimle dünya vizyonunu genişletmeli, iş birliği bilincini güçlendirmeli ve insanoğlunun güzel geleceği için el ele vermeli” dedi.

Xi Jinping, 26 Ekim 2015’de UNESCO’nun 9. Gençler Forumu’nun açılışında, dünya gençlerinin seyretme, öğrenme ve paylaşma vizyonuyla dünyaya bakmalarını, farklı uygarlıkların iletişim yapıp karşılıklı öğrenmelerini ve insanlığım ortak kaderinin inşasına katkıda bulunmalarını umduğunu belirtti.

Xi Jinping, 9 Haziran 2017’de Shanghai İş Birliği Örgütü Zirvesi’nde, “çeşitli halklar, özellikle gençlerin aynı anlayışta bulunmaları için teşvik edici çalışmalarda bulunmalıyız, iyi komşu ve dostça iş birliğinin sonsuza kadar devam etmesini sağlamalıyız.” çağrısında bulundu.

Xi Jinping, 17 Mayıs 2020’de Beijing Teknoloji ve Bilim Üniversitesi’nde eğitim alan Pakistan Öğrencilerine mektup yazdı. Xi, “Çeşitli ülkelerden seçkin ve yetenekli gençlerin Çin’de eğitim almalarını bekliyoruz. Çin’i anlayıp dünyaya Çin’de gördüklerinizi anlatmalarınızı, Çinli gençlerle daha fazla iletişim yapmanızı, dünya gençleriyle birlikte halkların aynı anlayışta bulunmalarını, insanlığın ortak kader topluluğunun inşasına güç katmanızı umuyoruz.” diye yazdı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum