Konut Fiyatları Beijing Tianjin-Hebei Bölgesinde İstikrar Kazandı

cin-evleri-fiyat-artisi.jpg

BEIJING - MARCH 14: (CHINA OUT) A man pushes his bicycle past construction site in the Central Business District on March 14, 2006 in Beijing, China. Residential property prices in Beijing last year surpassed Shanghai, the country's hottest real estate market, and remained the fastest-growing market in China in January. Analysts indicated this is temporary and general price growth nationwide will gradually slow down. Sources from the National Bureau of Statistics showed price ascension of Beijing's residential property rose 8.4 per cent year-on-year in January, the top among China's major cities. (Photo by China Photos/Getty Images)

Pazartesi günü yayınlanan resmi bir ankete göre, yetkililerin fiyat artışlarını önleme amaçlı bir dizi tedbir uygulamasını takiben kuzey Çin’in Beijing-Tianjin-Hebei bölgesindeki emlak piyasası istikrara kavuştu. Ulusal İstatistik Kurumu verilerine göre, Hebei eyaletinin başkenti Beijing ve Shijiazhuang’da yeni konut fiyatları, Nisan ayında sırasıyla aylık bazda % 0,2 ve % 0,1 artarken, Tianjin aylık bazda % 0,1 düştü. Nisan ayında Beijing, Tianjin ve Shijiazhuang’daki yeni konut fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre ise sırasıyla yüzde 17,4, yüzde 18,1 ve yüzde 18 artmıştı. Aylık bazdaki veriler konut fiyat artış hızının yavaşlamaya başladığını gösteriyor.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana, Çin hükümeti, konut fiyatlarındaki artışın yavaşlatılması için ev satın alımlarında kısıtlamalar ve artan minimum asgari ödeme gereklilikleri de dâhil olmak üzere bir takım tedbirler aldı. En son kısıtlamalar, 2014 yılında satın alma kısıtlamalarını hafifletmek ve faiz indirimleri de dahil olmak üzere büyüme yanlısı politikalarla desteklenen iki yıldan uzun süren bir dönemim ardından uygulamaya konuldu. Büyüme yanlısı politikaların varlık fiyatları üzerinde artış etkisi yaratabileceği beklentisi ile hükümet özellikle konut piyasasında önlemlerini artırdı. Bu önlemeler üç önemli şehirde konut piyasasının istikrara kavuşmasına neden olurken varlık balonu riskini de azaltarak finansal sisteminde daha istikrarlı olmasına katkı sağlıyor.     Çin Uluslararası Radyosu 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum