Komplo teorilerinin odağındaki Wuhan Viroloji Enstitüsü kapılarını açtı

20200812193714872_40570.jpg

Yeni tip korona virüs salgınının başlamasının ardından Wuhan Viroloji Enstitüsü kötü niyetli spekülasyonların ve komplo teorilerinin merkezine yerleştirildi. ABD Başkanı Trump gerçekleri görmezden gelerek korona virüsün Wuhan laboratuvarından kaynaklanmış olabileceğini iddia etti.

NBC geçtiğimiz Cuma günü Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne girerek buradaki üst düzey uzmanlarla röportaj yapan ilk yabancı haber kuruluşu oldu. Amerikalı ekip laboratuvarı yaklaşık 5 saat gezdi ve Wuhan Viroloji Enstitüsü Direktörü Wang Yanyi ile röportaj yaptı.

Enstitü Direktörü Wang Yanyi: Bizi günah keçisi yaptılar

Görüşme sırasında Wang Yanyi, kendisinin ve diğer laboratuvar personelinin haksız muamele gördüğünü söyledi.

Wang Yanyi, salgınla küresel mücadelede araştırmalarının önemli katkı sağladığını söyledi. Örneğin yeni koronavirüsün genom dizisini keşfedip dünya ile paylaşan ilk ekiplerden biri olduklarını belirtti. Wang “Ancak maalesef, virüsün kaynağı konusunda günah keçisi muamelesi görüyoruz” dedi.

“Trump size özür borçlu mu?”

Röportaj sırasında NBC muhabiri “Başkan Trump’ın kendisine bir özür borçlu olup olmadığını” sordu.

Wang Yanyi gülümsedi ve şöyle cevap verdi: “Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün virüsün kaynağıyla hiçbir ilgisi yoktur. Birinin bizden özür dileyip dilememesi bu gerçeği değiştirmeyecek.”

Wang Yanyi, Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki bilim insanlarından hiçbirinin yeni koronavirüse yakalanmadığını belirterek siyasi faktörlerin salgının izlenebilirliğini etkilememesi gerektiğini söyledi.

Çin Bilimler Akademisi Wuhan Şubesi Başkanı ve Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden araştırmacı Yuan Zhiming de NBC ekibine yaptığı açıklamada virüsün kökeniyle ilgili teorileri reddetti.

Kar amacı gütmeyen New York merkezli bir kuruluş olan “Ecological Health Alliance” 16 yıldır Wuhan Viroloji Enstitüsü’yle işbirliği yapıyor. Birliğin başkanı Peter Dassak, “Hiçbir şeyi saklamaya çalıştıklarını sanmıyorum. Virüsün gen dizisini çabucak duyurdular. Laboratuvardan sızdığına dair kesinlikle hiçbir kanıt yok” dedi.

Trump dezenformasyonu

Nisan ayı sonunda ABD Başkanı Trump, virüsün Wuhan laboratuvarından kaynaklandığına dair kanıtlar olduğunu ve bu kanıtları açıklayacağını söyledi. Elbette ellerinde bir kanıt yoktu.

Çin’e saldırmayı pazarlık kozu olarak kullanan Trump, sık sık “Çin virüsü”, “Wuhan virüsü” ve “Kungfu virüsü” gibi dezenformasyonlar yaydı. Nisan ayında ABD istihbarat yetkilileri bile Başkan’ın komplo teorilerine ihtimal vermediklerine dair açıklamalar yapmak zorunda kaldı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum