Jinping, Liangjiahe’ye döndü

JİNPİNG.jpg

O yıl ay takviminin 12. ayın 25. gününe denk gelen 13 Şubat 2015’te, sabah saat 11.00 civarında üç minibüs Liangjiahe Köyü’nün girişinde durdu.

Minibüsten inen birkaç kişi güçlü adımlarla köye doğru yürümeye başladı. Köylüler o sırada, “Xi Jinping döndü!” diye bağıran birinin sesini duydular ve köyün girişine koşuştular.

Xi Jinping, Wangtu Yaylası’nın ortasındaki hiçbir zaman unutmadığı o köye, Yangjiahe’ye dönmüştü.

Yangjiahe’den ayrılmasının üstünden tam 40 sene geçmişti. Daha önce yedi sene çalıştığı ve yaşadığı bu toprağa ayak bastığında kendisiyle gece gündüz zaman geçiren köylüleri gören Xi Jinping, heyecanını gizleyemedi.

Köylüler de Xi Jinping ile köyün içine giden yol boyunca sohbet etti. Xi, ÇKP Köy Komitesi’nin kapısına geldiğinde ise daha çok köylü onun yanında toplandı.

Dönemin ÇKP Köy Komitesi Sekreteri Liang Yuming de kalabalığı yararak Xi’ye ulaştı.

Xi hemen, Liang ile tokalaştı ve onun nasıl olduğunu sordu.

Liang sevinçle, “Siz sohbete devam edin, ben de eve gidip yemek hazırlayacağım. Sonra birlikte evde yemek yiyelim.” dedi.

Xi de bunun üzerine köylülerle sohbete devam etti:

-Neyle geçiniyorsunuz, neler yiyorsunuz? Yaşlılar iyiler mi? Çocuklar ne yapıyor? Pilav yiyebiliyor musunuz? Sık sık et yiyebiliyor musunuz?

Köylüler de Xi’nin bu sorularına cevap verdi:

-Şu an hayatımız güzel. İstediğimiz zaman pilav ve et yiyebiliyoruz.

Xi de gülümseyerek, “Çok iyi. Sizlerin güzel yaşama kavuşmanız beni çok rahatttı.” dedi.

Xi’nin bu ziyareti, 1975 yılında Liangjiahe Köyü’nden ayrıldığından beri köye ikinci dönüşüydü.

Köylüler, Xi’nin 1993 yılında köye ilk dönüşünü hâlâ hatırlıyorlar.

O dönemlerde ÇKP Fujian Eyaleti Komitesi Daimi Üyesi ve ÇKP Fuzhou Belediye Komitesi Sekreterliği görevlerini yapan Xi, ilk kez 27 Eylül 1993’te Liangjiahe köyüne dönmüştü.

Xi o gün, bütün hane halkını tek tek ziyaret ederek, “hem karnını doyurma sorunu, hem de kültür sorunu çözülmeli.” diye tembihte bulunmuştu.

Xi o ziyaretinde ayrıca, çocuklar okula giderken kullansın diye her aileye birer tane dijital saat hediye etmişti.

Xi, 2015 yılının Bahar Bayramı’ndan hemen önceki bu ikinci dönüşünde ise, köydeki her aileye kendi cebinden aldığı pirinç, un, yağ, et ve bayram süslemelerini hediye etti.

Xi ardından, daha önce köyde yaşadığı dönemlerde, 5 sene kaldığı Zhiqing (Aydın Gençler) Yurdu’na gitti ve yurdun odalarını tek tek gezdi.

Köy yönetimi, bu mağara yurdu kendilerine gönderilen gençler için 1970’te inşa etmişti. Xi Jinping de, bu yurtta 5 sene kaldı.

Bu yurdun dışında bir metan gazı havuzu bulunuyor. Xi’nin köylülerle birlikte inşa ettiği bu havuz, Shaanxi eyaletindeki ilk metan gazı havuzuydu.

Havuzun yanındaki mağara evin duvarında ise bir tanıtım resmi yer alıyor. Xi, resme bakıp “Bu resim 40 yıllık bir geçmişe sahip.” diye konuştu.

Xi Jinping, Liangjiahe köyünde yaşadığı ve gördüğü her şeyi, hafızasına kazımış.

Dönemin ÇKP Liangjiahe Köyü Komitesi Sekreteri Xi Jinping’in köylülerle birlikte açtığı tarla, günümüzde hâlâ köyü besliyor.

Xi o günleri, “Tarla açarken pantolon paçalarımızı katlayıp, buz gibi suya atlardık.” diye anlatıyor.

Köylülerin gözünde, genç Xi Jinping, çalışkan, zorlukların üstesinden gelebilen ve kitap okumayı seven biriydi.

Xi Jinping’in 1969’da Liangjiahe’ye gelmesinden kısa süre sonra, köyde yaşayan Zhang Weipang isimli bir genç, Zhang Guilin’in kızıyla evlendi. Xi, onlara yakın oturduğundan Zhang Weipang ile kısa sürede dost oldu.

O zaman Zhang Weipang’ın ailesi zor geçiniyordu. Xi, üretim ekibinin parti komitesi sekreteri olduktan sonra, Zhang Weipang’a yardım etmeye ve kendi yemeklerini onlarla paylaşmaya başladı.

Xi, üniversite okumak için Liangjiahe’den ayrılıp Beijing’e gitmeden önce, iki yorganı ile iki ceketini ve bir dikiş setini de Zhang Weipang’a hediye etti.

Xi Jinping, 1993’te Liangjiahe’ye döndüğinde, Zhang Weipang o sırada dağdaki bir tarlada çalışıyordu.

Xi Jinping’in dönüşünü duyunca, hemen dağdan koşarak indi ve dağın eteğinde Xi ile karşılaştı.

Zhang Weipang, “Jinping beni görünce, üstüm çamurlu ve topraklı olmasına rağmen, hemen beni yanına çekti ve sorular sormaya başladı. Heyecandan nasıl cevap vereceğimi bilemedim.” dedi.

Xi Jinping eski günlerini, “Köy halkı, bana hayatı ve çalışmayı öğretti. O zaman sadece 15-16 yaşlarında bir gençtim. Hiçbir şey bilmiyordum. Fakat daha sonra birçok şey öğrendim. Erişte yapmak, mantı pişirmek, turşu kurmak gibi şeyler… O turşuyu çok uzun zaman yememiştim. Çok özlemiştim.” diye anlatıyor.

Xi Jinping, Mart 2014’teki meclis toplantılarında Guizhou eyaleti delegelerinin oturumunda yaptığı konuşmasında, “1969 yılının Ocak ayında oraya gittiğimde köy halkı bana çok yardım etti. Kendi evlerinde hangi yemekten varsa, bana da onu verdiler. Biri bana bir kase turşu verirse, hemen o günümün daha güzel olduğunu hissediyordum. Bugün yoksul bölgelerdeki vatandaşları görünce içten bir yakınlık duyuyorum. Parti üyesi olarak, her zaman onları düşünmeliyiz. Onlara yardım etmek için somut adımlar atabilmeliyiz. Bunun aksi vicdansızlık olur, içimiz rahat edemez.” diye konuştu.

Liangjiahe’dan ayrılmasının ardından 40 yılı aşkın süre geçmesine rağmen Xi, oradaki vatandaşlarla hâlâ çok yakından ilgileniyor.

1994’te, Xi’nin köyden bir başka arkadaşı Lü Housheng’in sağ bacağında kemik iliği iltihabı olduğu ortaya çıktı. Lü iki ay hastanede yattı ve yaklaşık 6 bin yuan harcama yaptı. Fakat durumu iyileşmedi. Çaresiz kalan Lü, Xi Jinping’e bir mektup yazıp durumunu anlattı. Xi Jinping hemen ona yol masrafı yolladı ve onu Fuzhou kentine davet etti.

Xi Jinping, tedavi sırasında hemen hemen her akşam arkadaşını hastanede ziyaret etti.

Lü’ye “Tedavi ne kadar tutarsa tutsun, önemli değil.” dedi.

Lü’nün ayağı 1999 yılında kesildi. Xi haberi duyunca, arkadaşının bütün masraflarını karşıladı ve yerel yetkililerden ona iyi bakmasını rica etti. Lü ne zaman bu olaydan bahsetse gözleri doluyor ve “Jinping bana çok iyi davrandı, bacağım için çok şey yaptı.” diyor.

Xi, köye elektrik çekilmesini, okullar ve köprüler inşa edilmesin sağladı. Xi Jinping’in derin dostluğunu da Liangjiahe köyündekiler hiç unutmuyor. Liangjiahe sakinleri, “Jinping’in kalbi her zaman burada” diyor.

Kaynak: CRI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum