İthalat fuarı, gelişen ülkelere ‘fırsat kapıları’ açıyor

20181110153244518_66307.jpg

“Türkiye’nin vegan dondurması, size daha önce yaşamadığınız bir tecrübe kazandırıyor”, “Haydi gelin, yabani Zambiya balını deneyin”, “Endonezya’nın FİNNA’sını yemediyseniz, karides cipsi yediğinizi söyleyemezsiniz”… Bunlar, Shanghai’de düzenlenen Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın (CIIE) gıda ve tarım ürünleri standlarında, bazı gelişen veya az gelişmiş ülkelerin girişimcilerinin eşsiz yerel ürünleri için yaptıkları tanıtımlar.

Gelişmiş ülkeler fuarda ileri teknolojileri ve bu teknolojilere dayalı ürünler sergilerken, gelişen ve az gelişmiş ülkeler de başta gıda ve tarım ürünleri, kıyafetler, günlük eşyalar ile birbirinden güzel turistik, tarihi ve kültürel örnekler olmak üzere kendilerine özgü ürünler sergiledi.

Fuara genel bir şekilde değerlendirildiğinde, mutlu bir hayat aramanın bütün ülkelerin halklarının ortak ümidi olduğu ve gelişme yolunda kimsenin dışarıda kalmaması gerektiği açık bir şekilde hissediliyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in “insanlık için kader ortaklığı” çağrısı ile fuarın açılışında ortaya koyduğu “kapsayıcılık ve genel yarar ilkesi doğrultusunda dünya ülkelerinin ortak kalkınmasının ilerletilmesi” görüşü, söz konusu ümidin gerçekleşmesi için yön ve yol belirledi.

Aslında CIIE, kapsayıcılığa ve genel yarara dayalı gelişmenin bir örneği. G20 ülkeleri, BRICS ve Shanghai İşbirliği Örgütü üyeleri, Kuşak ve Yol güzergahındaki 58 ülke ve 35 en az gelişmiş ülke dahil 172 ülke, bölge ve uluslararası örgüt ile 3 bin 600’den fazla şirket fuara katıldı.

Fuar, geniş bir küresel katılımı yansıtıyor. Çin, fuara katılan en az gelişmiş ülkelere ücretsiz 2’şer stand sağladı. Fuara getirecekleri malzemelerin nakliyesinde indirim ya da muafiyet gerçekleştirdi. Ayrıca fuar esnasında bu ülkelere yönelik bir dizi toplantı, seminer ve yatırım brifingleri düzenledi.

İlk kez düzenlenen CIIE, Çin ve diğer ülkelerin ortak çabalarıyla ülkelerin küreselleşmeyi paylaştığı önemli bir platform oldu. Gelişen ve az gelişmiş ülkeler de fuarda kendilerine özgü avantajlı ürünlerle ticaret yapma ve piyasa bulma fırsatları elde etti. Mesela, Brezilyalı et işleme şirketi JBS Group, Alibaba grubuyla 3 yıllığına 1,5 milyar dolar tutarında satın alma sözleşmesi imzaladı.

CIIE, gelişen ve az gelişmiş ülkelere yeni “fırsat kapıları” açıyor. Bu ülkeler, fuar aracılığıyla Çin piyasasının fırsatlarından yararlanma, ekonomik küreselleşme sürecine katılma ve ürünlerin rekabet gücünü artırma imkanını buldu.

Bu konuda değerlendirmelerde bulunan Dünya Ticaret Örgütü Genel Sekreteri Roberto Azevêdo, Çin’in uzun zamandan beri diğer gelişen ülkeler ve az gelişmiş ülkelerle olumlu ilişkiler yürüttüğüne işaret ederek, bu ülkelerin kesinlikle Çin’in ithalatını genişletme yönünde uyguladığı önlemlerden yarar göreceğini kaydetti.

BM tarafından geçen yılın Temmuz ayında yayınlanan 2017 Az gelişmiş Ülkeler Raporu’nda, dünyada şu an 40 az gelişmiş ülke bulunduğu ve Çin’in bu ülkelerin en büyük yatırımcısı olduğu kaydedilmişti. Öte yandan, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Temmuz ayında Johannesburg’da düzenlenen BRICS Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Gelecekte Çin nasıl gelişirse gelişsin, her zaman gelişen ülkelerden biri olacaktır ve gelişen ülkelerin kalkınmasını destekleyecektir.” ifadesini kullanmıştı. CIIE’nin yansıttığı geniş katılım, kapsayıcılık ve genel yarar da, Çin’in taahhütlerini yerine getirdiğinin somut bir göstergesidir.

Küreselleşmeden uzaklaşma ve ticari korumacılık eğilimleri görülen şu günlerde dünya ekonomisindeki gerileme baskısı artıyor. Gelişen ve az gelişmiş ülkeler, bu baskıdan en kolay şekilde etkilenen ülkeler olacaktır.

BM’nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni yerine getirmek ve insanlığın karşılaştığı riskler ve tehditlerle mücadele etmek için tek bir ülkenin çabaları yetmiyor. Bütün ülkelerin farklılıkları ve anlaşmazlıkları aşarak, kendi potansiyelini ortaya koyması ve kapsayıcı gelişmeyi ilerletmesi gerekiyor. Aynı Xi Jinping’in CIIE’nin açılışında yaptığı konuşmada vurguladığı gibi: Ekonomik küreselleşmenin derinleştiği bu günlerde, kapsayıcılığa, genel yarara, karşılıklı faydaya ve ortak kazanca dayalı yol, gittikçe daha geniş gözüken doğru bir yol olacaktır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum