Hong Kong’daki çeşitli çevrelerden ABD’ye tepki

news_548b637f53743aab99f7aef54591870e-750X422.jpg

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki çeşitli çevreler, Amerika Birleşik Dveletleri (ABD) Hazine Bakanlığı’nın, Çin hükümetinin Hong Kong bağlantılı organlarının yöneticileri ve Hong Kong yerel hükümeti yetkililerine yaptırım uygulamasına kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

ABD’nin sözde yaptırımının dayanaksız olduğu, Washington’ın Hong Kong’u gündeme taşıyarak Çin’in içişlerine karışmaya kalkıştığı dile getirilerek, ABD yönetiminin bu girişimleri sert bir dille kınandı.

Hong Kong İyileştirme ve İlerleme Demokratik Birliği, ABD yönetiminin yaptırımlarının asılsız olduğuna dikkat çekerek, Hong Kong halkının Ulusal Güvenlik Yasası’nın çıkarılmasını olumlu karşıladığını ve Çin merkezi hükümeti ile Hong Kong yerel hükümetinin “bir ülke iki sistemi” etkin şekilde hayata geçirmesini desteklediğini belirtti.

Hong Kong Ticaret Sendikaları Federasyonu ise ABD yönetiminin Çinli yetkililere yaptırım uygulamasını sert dille kınadıklarını kaydederek, ABD’nin Çin’in içişlerine kabaca karışmasına karşı çıktıklarını açıkladı. Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası’nın bölgedeki toplumsal kargaşayı etkili şekilde durdurduğuna ve Hong Kongluların can güvenliğinin korunduğuna dikkat çekilen açıklamada, ABD yönetiminin Çin halkıyla düşman olmaması gerektiğine, aksi halde çirkin bir sonuçla karşı karşıya kalacağına vurgu yapıldı.

Sözde yaptırım listesinde yer alan Hong Kong Polis Gücü Komiseri Tang Ping-keung basına verdiği demeçte, ABD’nin yaptırımlarının kendisi için yok hükmünde olduğunu ve Hong Kong’un güvenliğini en iyi şekilde korumak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum