Hong Kong konulu yasa tasarısı, ABD’nin Çin karşıtlığının yeni göstergesi

20200627195223633_99123.jpg

ABD Senatosu, kısa süre önce “Hong Kong Özerklik Yasası” başlıklı tasarıyı onaylayarak, Hong Kong’un özerkliğini zedeleyen birey, şirket ve finansal kuruluşlara yaptırım uygulama tehdidinde bulundu.

ABD’nin bu hegemonyacı girişimi, Çin’in iç işlerine açıkça müdahale anlamı taşıdığı gibi, uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarını da açıkça ihlal etti.

Yasa tasarısı, ABD’li bazı siyasetçilerin Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde kaos yaratma ve Çin’in kalkınmasını engelleme yönündeki kötü niyetini bir kez daha gösterdi. Tasarı, uluslararası toplumda da yoğun tepki ve eleştirilere neden oldu.

Hong Kong ile ilgili işler Çin’in iç işidir. Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi sözcüsünün dün yaptığı açıklamada işaret ettiği gibi, Bir Ülke İki Sistem ilkesinin hayata geçirilmesi tamamen Çin’in iç işidir ve hiçbir ülkenin buna müdahale etme hakkı yoktur.

Eski Hong Kong Adalet Sekreteri Elsie Leung Oi-sie, ulusal güvenlik yasasından Bir Ülke İki Sistem ilkesinin etkilenmeyeceğini, Hong Kong’un yine Hong Konglular tarafından yönetileceğini vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde Hong Kong’daki farklı çevrelerin ulusal güvenlik yasasına destek için oluşturduğu “birleşik cephe”, ABD ve diğer dış güçlerin müdahalesine karşı internet üzerinden bir imza kampanyası başlattı. Kampanyaya bugün saat 00.00 itibarıyla 1 milyon 260 binin üzerinde Hong Konglu destek verdi. Bu etkinlik, Hong Kongluların ortak arzusunu ortaya koydu…

ABD’nin sözde yaptırım uygulama gibi çabaları yine boşa gidecektir. Hong Kong’un kaderi, daima Hong Konglular dâhil 1,4 milyar Çinlinin elinde olacak. ABD’li siyasetçiler Çin’in iç işlerine karışmayı derhal durdurmalı!

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum