“Hint-Pasifik stratejisi”ne Çin’den yorum

69bde053-edf5-49d4-a2ad-27e5400fcaff.jpg

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, ilgili tarafların politika ve eylemlerinin mevcut eğilimlere uyum sağlaması gerektiğini belirterek, bölgede barış, refah ve istikrara yarar getirecek yaklaşımlar içinde bulunulmasını arzu ettiklerini söyledi.

Japonya ve ABD tarafından son zamanlarda yapılan çeşitli açıklamalarda “Hint-Pasifik Okyanusu stratejisi” kavramı defalarca yinelendi. Bu yeni strateji bağlamında, ABD, Japonya, Hindistan ve Avustralya’dan oluşan 4 ülkenin, liderler düzeyinde stratejik mekanizma oluşturabilecekleri iddia edildi.

Japonya Devlet Bakanı Yoshihide Suga, Hint-Pasifik stratejisinin kabul edilmesi halinde, Japonya’nın Çin dahil ilgili taraflarla işbirliği yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Bugünkü basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Çinli sözcü Geng Shuang, “Asya-Pasifik bölgesinde istikrar ve refahın geliştirilmesi, bölge ülkelerinin ortak sorumluluğudur” dedi.

Sözcü, ortaya koyulan her düşüncenin dışa açıklık ve kapsayıcılığı amaçlamasını savunduklarını kaydederek, işbirliği ve ortak kazancın artırılmasına yarar sağlanması, siyasileşme ve ayrıcalıklardan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum