Genel Sekreter Xi Jinping’in yemek molaları

20200825160931301_89252.jpg

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kısa süre önce yemek konusunda yaşanan israfın azaltılması talimatını verdi. Xi, bu yönde etkili önlemlerin alınmasını ve kalıcı bir mekanizmanın oluşturulmasını istedi.

Aslında “Tasarrufu yaygınlaştırmak ve israfa karşı çıkmak”, Xi Jinping’in öncülük ettiği toplumsal bir prensip. Nitekim, ÇKP 18. Ulusal Kongresi’nin düzenlenmesinden bu yana geçen süre içinde Xi Jinping bu prensibi etkin şekilde bizzat hayata geçirdi ve halka bu konuda örnek teşkil etti.

Xi Jinping yerel birimlere inceleme ziyaretleri gerçekleştirdiği zaman sıradan otellerde sıradan odaları tercih etti, yemeklerini vatandaşlarla birlikte yedi. Xi, bu şekilde yemek konusunda israfın önlenmesine kendi katkılarını sundu.

                                                                                                       

16 metrekarelik odada kaldı

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 29-30 Aralık 2012’de Hebei eyaletine bağlı Fuping ilçesinde incelemelerde bulundu. Xi Jinping, kendisine eşlik eden personelle birlikte ev yemeği yedi. Xi, ilçe belediyesinin konuk evindeki eski mobilyalı, kırık dökük fayanslarla kaplı banyosu olan küçük bir odada kaldı. Yerel yetkililer, mahçup bir şekilde Cumhurbaşkanı’na şartları daha iyi olan bir otele yerleşmesini teklif ettiler. Xi Jinping ise “Bu oda iyi, bu konuda titiz olmanıza gerek yok.” diye yanıt verdi.

Xi Jinping’in Fuping gezisindeki akşam yemeği menüsü şöyleydi: Tavuk sote, Fuping Güveci, sarımsaklı et kavurma, sarımsaklı krizantem ve kabak çorbası.

Xi, yemek sırasında sofrada alkollü veya alkolsüz içecek bulundurulmamasını istedi.

Dış ziyarette yabancı liderle kahvaltı menüsü: Turşu, mantou ve darı lapası

Xi Jinping Eylül 2013’te Kazakistan’a resmi ziyarette bulundu. 7 Eylül’de yoğun ziyaret programını tamamlayan Xi Jinping, 8 Eylül’de Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile birlikte aynı uçakla ülkenin ekonomik ve kültürel merkezi Almatı’ya geçti.

İki lider uçakta samimi bir sohbet eşliğinde kahvaltı yaptı. Kahvaltı menüsünde turşu, mantou ve darı lapası yer aldı. Bu menü, sıradan Çin vatandaşlarının sıradan kahvaltı menüsüdür. İki lider sıradan bir kahvaltıyı hasbihal ile büyük bir zevke dönüştürdü. Xi ile Nazarbayev, yemeğin ardından çay içerek ikili ilişkileri ve her iki tarafı da ilgilendiren konuları ele almaya devam etti.

                                                                                                        

Baozi almak için vatandaşlarla birlikte sıraya girdi

28 Aralık 2013 tarihinde başkent Beijing’de incelemelerde bulunan Genel Sekreter Xi Jinping, öğle saatlerinde Beijing Qingfeng Baozi (buharda pişirilmiş içli ekmek) Lokantası’na geldi. Kasada ödemeyi yapıp fişini aldıktan sonra baozi almak için vatandaşlarla birlikte sıraya girdi. Baozi, turşu ve ciğer kavurma sipariş eden Xi, toplamda 21 yuanlık hesap ödedi. Xi’nin o günkü yemek molasından görüntüler, internette yoğun ilgi gördü ve geniş yankı uyandırdı.

Yemek yeme işi göründüğü kadar basit ve sıradan değildir, halkın günlük yaşamını yakından ilgilendiren önemli bir konudur. Çin’in en üst düzey lideri olan Xi Jinping’in mesai saatlerindeki yemek molaları hiçbir zaman gizemli olmadı. Öte yandan yemek molasında ne yenileceği ve nasıl yenileceği, sadece küçük bir tabak çatal meselesi değil, dahası bir siyasi partinin, hatta tüm ülkenin manevi dünyasını yansıtır.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum