Fotoğraflarla Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi’nin 40 yılı

Bu yıl, Shenzhen Özel Ekonomik Bölgesi’nin kuruluşunun 40. yılı kutlanıyor. 40 yılda, Shenzhen, balıkçı köyünden inovasyon gücüyle dünya dikkatini çeken modern bir uluslararası kent haline dönüşmüştür. Shenzhen, artık Çin’in en önemli ekonomi, finans ve inovasyon merkezlerinden biri konumundadır. Şimdi birkaç fotoğraf karesine bakıp, Shenzhen’de meydana gelen büyük değişikliklere tanıklık edelim.

▲1980’li yılların başında, inşa edilmekte olan Shenzhen Shekou Sanayi Bölgesi. Bu, Çin’in ilk dışa açık ekonomik kalkınma bölgesidir.

▲Bugünkü Shekou, modernleşmiş ve uluslararasılaşmış bir sahil kenti haline gelmiştir.

▲1990’lı yıllarda, Shenzhen hızlı gelişme aşamasına girdi. Kent her gün dinamik kalkınma görüntülerine tanıklık etti.

▲Bugün Shenzhen’in Merkezi Ticaret Bölgesi’nde, 599,1 metre yüksekliğindeki Pingan Uluslararası Finans Merkezi, kentin yeni simgesi olmuştur.

▲1991 yılında Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nın kurulmasıyla, kentte hisse senetlerini almak halkın yeni yatırım trendi haline geldi.

▲Bugün Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası, genel, KOBİ’ler ve inovasyon şirketlerine yönelik, tezgah üstü gibi kademeli sermaye piyasası niteliğindedir. Haziran ayına kadar Shenzhen’de borsada işlem gören şirketlerin sayısı 310’u buldu, piyasa değerleri ise 7,59 trilyon yuana (1,13 trilyon ABD Doları) ulaştı.

▲1990’lı yıllarda, Shenzhen’in Shennan Bulvarı.

▲Bugünkü Shennan Bulvarı.

▲1980’lılarda, Shenzhen’ın en işlek yeri Çin-İngiltere Sokağı. Burası, Shenzhenlilerin ilk “alışveriş cenneti”ydi.

▲Bugünkü Çin-İngiltere Sokağı’nda eski yılların manzarası kalmadı, yine çok sayıda turist tarihi anları canlandırmak için buraya geliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum