Endonezya, Mart 2022’ye Kadar 181,5 Milyon Kişiyi Aşılayacak

Endonezya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgınına karşı aşılama çalışmaları bu ay başlayacak.  Bu çalışmaların Mart 2022’ye kadar 181,5 milyon kişiyi kapsayacak şekilde sürdürülmesi planlanıyor. Bakanlık sözcüsü Nadia Tarmizi, aşılamanın ilk aşamasında 2021’in ilk çeyreğinde ülke çapında 1,3 milyon sağlık çalışanına ve 17,4 milyon kamu personeline uygulanacağını duyurdu.

Tarmizi, Sağlık Bakanlığının gıda ve ilaç düzenleme kurumunun resmi onayını takiben en geç Ocak ayının üçüncü haftasından önce aşılama çalışmalarına başlanmak istediğini belirtti. Tarmizi, ülke genelinde yaklaşık 13.000 toplum sağlığı merkezi ve 9.000 hastaneyle hükümetin kitlesel bağışıklık sağlamak amacıyla hedeflenen aşılamayı tamamlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Endonezya ilk Covid-19 aşılarını geçtiğimiz ay Çinli Sinovac Biotech Ltd.’den alarak; Pazar günü dağıtımına başladı. Dağıtım süreci, devletin aşı üreticisi ve dağıtım şirketi olan Bio Farma tarafından gerçekleştirilecek. Bio Farma’nın Covid-19 aşılama birimi sözcüsü Bambang Heriyanto bölge sağlık yetkililerinin aşının kullanıma sunulması için iyi hazırlandığını belirtti.  Sözcü “Her şey hazır durumda, tüm soğuk zincir tesisleri hazır, böylelikle dağıtılan aşıların kalitesi garanti altına alındı” dedi.

 

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum