“Dünyada sadece üç kişi ticari savaş istiyor”

2068263_720x360.jpg

ABD yönetimi, Çin’den ithal edilen 34 milyar ABD Doları tutarındaki mallara yarından itibaren ek vergi uygulayacağını açıklamıştı. Çin ise ABD’nin alacağı tedbirlere aynı boyutta ve güçlükte önlemlerle karşılık vereceğini açıklamıştı. Bu gelişmeler, ABD ve Çin arasında ticari savaşın patlak vermek üzere olduğuna işaret ediyor.

Ancak söz konusu ticari savaştan hiçbir tarafın kazançlı çıkmayacağı kesin. Çin ilk kurşunu atan taraf olmayacağını da vurguladı. Zira Çin, ticari savaşın nihai zafer getirmeyeceğini iyi kavradı. Çin ve ABD arasında ticaret savaşının patlak vermesi halinde, iki ülkenin halkları ve hatta tüm dünya bundan zarar görecektir. Oysa ABD’de üç kişi böyle düşünmüyor. Bu üç kişinin gözünde sadece ABD’nin yüzde yüz hegemonya ve tek süper güç olma anlayışını koruma ve kişisel çıkar gözetme gibi niyetleri var. Bu üç kişinin niyetlerinin, gerek Amerikan işletmelerinin, gerekse sıradan Amerikan vatandaşlarının arzularına aykırı olmakla beraber tüm dünya halklarının çıkarlarına ters düşüyor.

Mevzubahis üç kişinin başında hiç kuşkusuz ABD Başkanı Trump geliyor. Trump’ın göreve başlamasından bu yana geçen süre içinde ABD kabinesinde siyasi kaos gibi bir dizi olumsuz gelişme yaşandı.

Trump, ABD Başkanlığı’na seçilmeden önce ticaretle uğraşıyordu. Seçim döneminde oy sayısını artırabilmek için de popülizmi harekete geçirerek eleştiri oklarını Çin’e yöneltti. Hatta Çinlilerin, Amerikan vatandaşlarının iş fırsatlarını ellerinden aldıklarını, dolayısıyla göreve geldiğinde Amerikan vatandaşlarına bu fırsatları yeniden sunacağını iddia etti. Çin, Trump’ın seçim vaatlerini dayandırdığı önemli bir savaş alanı oldu. Trump, Çin’i yıpratmakla ABD’nin kalkınmasını gerçekleştirebileceği kanaatinde.

Gayet tabii Trump, bu siyasi hırslarına ulaşabilmek için ortaklara ihtiyaç duyuyor. İşte bu nedenle “ABD’nin ticaret çarı” lakaplı ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve “Çin tehdidi” doktrinini ileri süren Beyaz Saray Ulusal Ticaret Komitesi Başkanı Peter Navarro, Trump’un ticari savaş meydanındaki kararlı silah arkadaşları oldu.

Robert Lighthizer, ABD’nin “section 301” adlı ticari soruşturmasının ana tasarımcısı. Peter Navarro ise 2018 yılından önce Çin’e hiç gelmedi. Elektrik ve enerji alanlarını araştıran Peter Navarro, çevresinden topladığı bilgilerle Çin’i “hayali düşman” haline getiren birkaç kitap yayımladı.

Ticaret savaşı isteyen bu üç kişinin neden bir araya geldiği de aşikâr. Trump’ın gözünde yalnızca oy ve parti savaşları var, “ticaret çarı” Robert Lighthizer ise siyasi puan kazanmak istiyor, yanlış bilgilerle dolu çalışmalar ortaya koyan Peter Navarro da ondan fazla yılda kurduğu sahte gündemi gerçeğe dönüştürmek istiyor.

Popülizm ve ticari korumacılığın kararlı destekçisi olarak “Beyaz Saray’ın demir üçgeni”, ABD’nin hegemonyasını koruma konusunda çılgınlık seviyesine ulaştı. Üç taraf da “sen kazandın-ben kaybettim” düşüncesine dayalı sıfır toplamlı oyunu savunuyorlar, ancak Çin’i anlamadıkları gibi Çin’e önyargı besliyorlar. Bu durum aynı zamanda onların öldürücü zayıf noktalarını belirledi.

Trump, ticaret savaşı tecrübesine sahip değil, ticaret meydanının hileleri ile azami baskı yöntemini kullanarak Çin’i dize getirmeye çalışıyor. Oysa bu girişimlerinin kendi boyunu aştığına şüphe yok. Lighthizer, “Meydan Sözleşmesi” ile adını duyurdu. Fakat Çin, Japonya değil; yıl da 1985 değil. Lighthizer’ın tecrübeleri ve yöntemlerinin vadesi doldu. Navarro’ya gelince, kendisinin hazırladığı “Çin’in ekonomik saldırısı”na nasıl karşılık verileceğine dair teori ürkütücü görünebilir, aslında yalnızca boş konuşmadan ibaret.

ABD’nin 4 Temmuz “Bağımsızlık Günü”nü henüz geride bıraktık. ABD, 200 yılı aşkın kalkınma tarihinde “serbest ticaret” ve “dışa açık toplum” politikasını uyguladı. Bugün ise Trump yönetimi bunun tam tersini uyguluyor. ABD’nin kurucularının övündüğü değerler, şu anda “Beyaz Saray’ın demir üçgeni” tarafından bir kenara atılıyor. ABD, bugün eksenini durmaksızın “soyutlanma politikası” ile “kapalı toplum”a kaydırıyor. Kimileri ABD’nin “sonun başlangıcı”nda olduğunu düşünüyor. Peki, bu kimin suçu?

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum