Dünya liderlerinden çok taraflılığı koruma çağrısı

bm.jpeg

Dünya liderleri ve BM yetkilileri, 73. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Görüşmeleri esnasında yaptıkları açıklamalarda çok taraflılığı koruma çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, 73. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun dünkü oturumunda yaptığı konuşmada, göreve başladıktan sonra uyguladığı “Önce Amerika” politikasını savunarak, küreselleşme kavramına karşı çıktığına işaret etti.

Trump’ın konuşması sonrasında farklı ülkelerin liderleri ve BM yetkilileri, çok taraflılığı koruma çağrısı yaparak tek taraflı girişimlere eleştiriler yöneltti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 73. BM Genel Kurulu Görüşmeleri esnasında, kimi ülkelerin uluslararası değerleri ve kuruluşları küstahça küçümsediğini, bunun dünya için tehdit oluşturduğunu söyledi. Ruhani, çok taraflılığa direnmenin bir güç göstergesi olmadığını da kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da aynı gün geç saatlerde düzenlenen basın toplantısında, çok taraflılığın “erozyona uğramasını” kabul etmeyeceklerini belirterek, dünyada yaşanan tüm sorunların diyalog ve çok taraflılık yoluyla çözülmesi çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise şu an çok taraflı işbirliğinin saldırıya uğradığını, dünyanın bir “güven açığı” ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

Bazı ülkelerde kutuplaşmaların ve popülizmin yükseldiğine işaret eden Guterres, çok taraflılığın dünyanın ona en çok ihtiyaç duyduğu dönemde ateş altında bulunduğunu dile getirdi.

Guterres, tüm ülkelerin çok taraflılığı ilerletmek için çabalarını sürdürmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: CRI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum