DTÖ’den Çin’in üyeliğine yeşil ışık

gettyimages-667881422.jpg

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katılımının, ABD dahil tüm DTÖ üyelerine pek çok fırsat yarattığını vurguladı.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi tarafından kısa süre önce yayınlanan bir raporda; ABD’nin Çin’in DTÖ’ye katılımını desteklemesinin bir hata olduğuna, Çin’in piyasa ekonomisinden günden güne uzaklaştığına işaret edilmişti.

Gao Feng bugün Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında, söz konusu rapordaki birçok iddianın asılsız ve ABD’nin daha önceki raporlarıyla da çelişkili olduğunu belirtti.

Gao, Çin’in korumacı ve tek taraflı gösteren söz konusu rapora kesinlikle karşı çıktıklarını ifade etti.

Çin’in DTÖ’ye katılmasının dünya ekonomisinin gelişimine hem fırsat hem itici güç sağladığını dile getiren Gao, BM ve IMF gibi uluslararası örgütlerden edinilen verilere göre; 2017 yılında Çin ekonomisinin dünya ekonomisinin büyümesine katkısının yüzde 30’u aştığına dikkat çekti.

Gao, Çin’in DTÖ üyesi olmasından bu yana; gümrük vergisinin yüzde 15,3’ten yüzde 9,8’e düştüğünü, imalat sektörüne giriş sınırlamalarında ise 50’den fazla maddenin kaldırıldığını söyledi.

Gao, Çin’in DTÖ’nün 54 üyesi arasında, üçüncü büyük ihracat piyasası olduğuna da işaret etti.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre; Çin’in DTÖ’ye katılmasından bu yana geçen 16 yılda, ABD’nin Çin’e yönelik ihracatında yüzde 500’lük artış kaydedildi ve Çin ABD’nin üçüncü büyük ihracat piyasası haline geldi.

Gao, Çin’in her zaman çok taraflı ticaret sisteminin aktif katılımcısı, koruyucusu ve katkı sağlayanı olduğunu belirterek; ABD dahil DTÖ üyeleri ile birlikte, çok taraflı ticaret sisteminin gelişmesini hızlandırıp, Çin’deki fırsatları paylaşmaya hazır olduğunu vurguladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum