Dışişleri Bakanı Wang Yi, CMG’ye özel röportaj verdi

news_bb915e31d10cace9b6a32e81add4e0c6-750X422.png

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, kısa süre önce Çin Medya Grubu’na (CMG) verdiği özel mülakatta, 2020 yılının küresel atmosferini ve diplomatik çalışmalarını değerlendirdi.

Wang Yi, Çin diplomasisinin 2020 yılında büyük zorluklarla karşılaşmasına rağmen önemli ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Xi’nin diplomatik temasları yönlendirmesiyle salgınla mücadele iş birliğinin ana hatlarının oluşturulduğunu anımsattı. Wang, bu doğrultuda Çin’in diplomatik çevrelerinin Covid-19 salgınıyla ve siyasi virüsle mücadelede önemli rol oynadığını, ayrıca ulusal hak ve çıkarlar ile küresel istikrarı korumak için büyük çaba harcadığını belirtti.

Wang Yi, Covid-19 salgınının aniden ortaya çıkmasından Çin diplomasisinin zorlukların karşısında geri adım atmadığını ve Çin liderinin “online diplomasisinin” bu yılki dış meselelerin en dikkat çekici noktalarından biri olduğunu söyledi.

Wang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in “online diplomasi” kapsamında yabancı ülkelerin ve uluslararası örgütlerin liderleriyle 87 görüşme gerçekleştirirken, 22 önemli ikili veya çok taraflı etkinliğe katıldığını hatırlattı. Wang, Cumhurbaşkanı Xi’nin bu görüşmelerde bütün ülkelerin bilimin izinden giderek, salgınla mücadele etme ve aşı geliştirme konularında iş birliğini güçlendirmeleri gerektiğini vurguladığını aktardı.

Wang, “Çin’in diplomatik çevreleri, ülke dışından gelen vakaları önlemeye, yurt dışındaki Çin vatandaşlarını korumaya ve onlara yardım sağlamaya, ayrıca ihtiyaç duyan ülke ve bölgelere de elinden gelen büyün desteği vermeye devam edecek.” diye konuştu.

“ÇİN-RUSYA İŞ BİRLİĞİ SINIRSIZDIR”

Mülakatta Çin-Rusya ilişkilerini de değerlendiren Wang Yi, Covid-19 salgını ve dünya ortamında meydana gelen büyük değişikliklere rağmen, iki ülke arasındaki ilişkilerin her açıdan tarihin en yüksek seviyesine ulaştığına işaret etti.

İki ülke liderlerinin yıl içinde yakın teması sürdürerek, ikili ilişkilerin gelişiminde önemli yönlendirme rolü üstlendiklerini ve iki ülke halklarının salgınla mücadelede birbirine büyük yardım sağladığını vurgulayan Wang, Çin-Rusya stratejik iş birliğinde bir sınır veya yasak alan olmadığını vurguladı.

“ÇİN-ABD İLİŞKİLERİ YENİ BİR DÖNÜM NOKTASINA GELDİ” 

Çin-Amerika Birleşik Devletieri (ABD) ilişkilerinden de bahseden Wang, ikili ilişkilerin zor bir döneme girmesinin, ABD iktidarındaki politikacıların Çin’i büyük bir tehdit olarak görmesinden ve Çin’e yönelik tamamen yanlış politikalar uygulamasından kaynaklandığına dikkat çekti.

Wang, “Gerçekler, ABD’nin Çin’e baskı yapma ve yeni Soğuk Savaş yaratma girişimlerinin iki ülkenin halklarının çıkarlarını zedelemekle kalmayıp, dünyaya da büyük zararlar verdiğini gösteriyor, dolayısıyla bu girişimler muhakkak başarısızlığa uğrayacak.” diye konuştu.

Şu an ikili ilişkilerin yeni bir dönüm noktasına geldiğini belirten Wang, ABD’ye ikili ilişkilerin rayına dönmesini sağlamak için diyalog ve iş birliğini yeniden başlatma çağrısında bulundu.

“ÇİN İLE AB’NİN DESTEKLEDİĞİ ÇOK TARAFLILIK GRUP SİYASETİNE HİZMET SAĞLAMA AMACINDA DEĞİL”

Çin ile Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine de değinen Wang, Çin ve AB’nin desteklediği çok taraflılığın, grup siyasetine hizmet sağlamak yerine ülkeler arasındaki dayanışma ve iş birliğini güçlendirmeyi amaçladığının altını çizdi.

Wang, “Çin, Avrupa’yla iş birliği yaparak ikili ilişkilerin doğru yönde ilerlemesini sağlamaya devam edecek.” diye konuştu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum