Değişen tüketim, dönüşen ekonomi

çin-3.jpg

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2018 yılı milli bayram tatili sırasında Çin genelinde seyahat eden turist sayısı 726 milyona ulaştı, geçen yılın aynı dönemine göre %9,43 artışla gerçekleşti. Yurtiçi turizm geliriyse %9,04 artışla 599,08 milyar yuanı buldu. Yurt dışına çıkan turist sayısı 7 milyona ulaştı. Çin, üst üste 5 yıldır giden seyahatlerde (outbound tour) en büyük kaynak ülke konumunda.

Tüketim yapısının dönüşümü

Önceki yıllarla karşılaştırıldığında, Çin’de milli bayram tatili, bu yıl gerek maddi tüketim ve gerekse hizmet tüketimi olsun, basit bir tüketim artışını veya tüketim seviyesini yansıtmakla sınırlı kalmıyor, tüketim yapısının ve tüketim modelinin iyileştirildiğini de gösteriyor. İnsanlar geçmişteki “arabaya bin uyu, sonra in fotoğraf çek” tipi turizm deneyiminden, şimdi çeşitli temalarla özelleştirilmiş turlara katılıyor. Artık eskiden olduğu gibi “alışveriş yap, ye iç ve çılgınca satın al” yaklaşımı, yerini tecrübe ve bilgi birikimi için daha fazla para harcamaya istekli özel turlara bırakıyor. Eskiden yurt dışına çıkarken cüzdanını nakit parayla doldururken, şimdilerde hayatını online ödemeler üzerine kuran Çinli turist, daha kaliteli, daha fazla deneyim talep eden, daha kişiselleştirilmiş bir nitelikli tüketim dönemine giriyor.

Tüketim tarzını güncellemenin, kaliteli ürün ve hizmetler tarafından desteklenmesi gerekir. Geçmişte Çinliler elektrikli pilav makinesi, kozmetik ürünler ve lüks mallar almak için yurt dışına seyahat ederdi; bunun başlıca nedeni, ülke içinde üretilen ürünlerin, insanların yüksek kaliteye olan talebini karşılayamamasıydı. Çin, 2015 yılında arz yönlü yapısal reformları güçlendirmeye başladığında, Çin’de tüketim mallarının yeniden yapılanma süreci de hızlandı. Özellikle bu yılın Temmuz ayından itibaren bin 449 adet günlük tüketim ürününe yönelik ithalat vergisi önemli ölçüde azaltıldığından, Çin halkının yüksek kaliteli tüketim için daha fazla seçeneği var. Çin’in en büyük e-ticaret platformundan elde edilen veriler gösteriyor ki, bu yıl milli bayram sırasında, Çin halkının tüketimi daha çok yüksek kaliteli ve kişiselleşmiş hale geliyor. Geniş ekran renkli televizyon, akıllı çeviri makinesi, elektrikli süpürge robotu, çocuk dostu robot gibi ‘yeni zenginlik göstergesi’ ürünlerin satışı yüzde 300 artmış durumda!

Bu yılki Ulusal Gün boyunca, Çin genelinde müzeler, sanat galerileri, kütüphaneler, sinema, tiyatro ve diğer kültür mekanları, ziyaretçi akınına uğradı ve popüler cazibe mekanları oldu. Çin halkının tüketim alışkanlıklarının yükselmesi, insanların maddi ürünlerden daha fazla hizmet odaklı tüketime ve ruhani doygunluğa yönelmesi, Çin ekonomisinin yüksek kaliteli gelişmesine yeni bir boyut kazandırdı.

‘Altın Hafta’ önemli bir ekonomik gösterge

Bu yıl Eylül ayında, Çin Ulusal İstatistik Bürosu bir anket yayınladı, buna göre Çin’in tüketici güven endeksi arka arkaya üç çeyrektir daha iyimser bir ölçekte seyrediyor. “Altın Hafta” olarak adlandırılan milli bayram sırasında tüketimin hızlanması bunun kanıtıdır. Daha da önemlisi, Çin ekonomisini gözlemlemek için önemli bir pencere olan “Altın Hafta” tüketiminin artması, insanların ekonomik beklentilere olan güvenini de yansıtmaktadır. Dünya Bankası’nın yakın tarihte yayımladığı “Çin Ekonomi Brifingi”, Çin ekonomisinin hala güçlü bir gelişme trendini sürdürdüğünü tespit ediyor.

Gelecekte Çin daha fazla kolaylık açıklayacak. 1 Kasım’dan itibaren, halkın günlük yaşam ihtiyaçları olan bin 585 üründe vergi indirim tarifeleri uygulanacak. 5 Kasım’da Çin’in ilk uluslararası ithalat fuarı Shanghai’da açılacak, fuara 130 ülkeden 150 bin alıcının iştirak etmesi bekleniyor. Aynı zamanda Çin hükümeti yeni tur vergi indirim kampanyası planlamaktadır.

Bunlar elbette daha iyi bir yaşam peşinde koşan Çin halkının yaşamında yeni bir alan açacak, aynı zamanda Çin’in ekonomik gelişme kalitesine yeni bir ivme kazandıracak. Yaklaşık 1,4 milyar nüfusu olan, orta gelirli kesimin nüfusu 400 milyona ulaşmış dev bir pazarı kimse kaçırmak istemez.

Kaynak: CRI

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum