Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in eşinden UNESCO’ya kutlama mesajı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in eşi ve UNESCO’nun Genç Kızlar ve Kadınların Eğitimini Geliştirme Özel Elçisi Peng Liyuan, bugün UNESCO 5. Genç Kızlar ve Kadınların Eğitimi Ödül Töreni’ne bir kutlama mesajı gönderdi.

Peng, video mesajında bu yılki ödülün Sri Lanka ve Kenya’dan gelen sahiplerine saygılarını ve iyi dileklerini iletti.

Peng, Covid-19 salgınından dolayı dünya çapında 1,5 milyar öğrencinin bu yıl derslerinden geri kaldığına, bunun özellikle kızlar üzerindeki etkisinin belirgin olduğuna dikkat çekti.

Peng, genç kızlar ve kadınların eğitiminin geliştirilmesi, kadınların potansiyellerinin ortaya çıkarılıp erkeklerle eşit fırsatlara sahip olmalarının sağlanmasının, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin önemli hedeflerinden biri olduğunun altını çizdi.

First Lady Peng, kız çocuklarının eğitimlerine devam etmelerine yardımcı olmak için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Dünyada okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin yüzde 63’ünü kadınların oluşturduğunu hatırlatan Peng, dünyanın her kesiminden ve daha fazla ülkeyi genç kızlar ve kadınların eğitim almasına yönelik çalışmalara katılmaya çağırdı.

Peng Liyuan, Çin’in 2021-2025 yıllarını kapsayan ikinci dönemde de Kız Çocukları ve Kadınların Eğitimi Ödülü konusunda UNESCO’yu desteklemeyi sürdüreceğini, genç kızlar ve kadınların eğitim koşullarının iyileştirilmesi ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin ilgili hedeflerinin gerçekleştirilmesi için ortak çaba göstermeye devam edeceğini dile getirdi.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, UNESCO Genç Kızlar ve Kadınların Eğitimi Ödülü’nün kurulmasına sağladığı destek ve eğitim eşitliği yönünde harcadığı büyük çabalardan dolayı Çin hükümetine minnettar olduğunu ifade etti.

Azoulay, UNESCO’nun ilgili taraflarla birlikte kız çocuklarının ve kadınların eğitim durumunu geliştirmek ve onlara daha parlak bir gelecek armağan etmek için ortak çaba göstermeye hazır olduğunu söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum